Pohybové divadlo

Klasické divadlo předává podstatnou část veškerého ponaučení pomocí verbálního projevu. Kam se ale může posunout, za předpokladu že mu jej sebereme?


Jiné formy divadla – pohybové divadlo

Každý z nás byl někdy v divadle. Ať se již jednalo o divadlo loutkové, nebo naopak čistě činoherní, s největší pravděpodobností si z něj pamatujeme příběh, dějovou linku, ponaučení a tak podobně. Existují ale i jiné formy divadla nežli ty výše zmíněné.

Například pohybové divadlo je velmi zajímavé a kupodivu nesmírně náročné, a to nejen pro herce, ale i pro diváka. V pohledu zvenčí je možno vyčíst na rozdíl od klasických forem příběh, ale také silné emoce, nálady, pocity a individuální prožitky, které jsou do pohybu zakódovány.

Některé věci je snadné odhalit, jelikož jsou znázorněny pomocí jednoduchých symbolů, jiné naopak nikdo nerozluští, jelikož jsou, mnohdy záměrně skryty.

Pohybové divadlo v České republice

V České republice se pohybovým divadlem zabývá nejeden spolek. Nejznámější z nich je nejspíš Farma v jeskyni (Farm in the cave), kterou založil performer a režisér Viliam Dočolomanský, synovec známého Michaela Dočolomanského, který se pohybovému divadlu věnuje již přes 16 let. Farma v jeskyni sídlí v pražském centru kultury a umění DOX. Zhruba každý měsíc pak hraje jedno až tři představení vycházející z práce s emocí a spousty jiných věcí. Zabývá se závažnými tématy, které pak převádí spolu se svými performery do pohybu a do děje.

Pohyby mají přesný řád v rámci takzvaných partitur. Pokud by se jednalo o tanec, mohli bychom partitury přirovnat k choreografiím. Partitury se pak skládají z pohybů na základě intencí neboli vnitřních motivací. Jedná se vlastně o myšlenkové pochody a asociace pro pohyb z materiálů zvukových, textových i obrazových, které zpracovávají právě jednotliví performeři.

Intence se mohou volně přesouvat do jednotlivých bodů těla, do kterých se soustředí veškerá energie herce. Jedná se o nesmírně psychicky i fyzicky namáhavou činnost.

Výsledek však jistě stojí za to. Dokáže diváku vysvětlit, že dovadlo má mnohem více rozměrů a že svět se dá vnímat mnoha různými způsoby, ne pouze tak jak jsme zvyklí. Pokud tedy budete někdy váhat zda se zajít podívat na pohybové divadlo, běžte určitě to stojí za to.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru