7 kroků k dokonalé vánoční večeři

Máte rádi rodinnou pospolitost u štědrovečerního stolu nebo při vánočním hodování s přáteli? Chcete letos připravit dokonalou večeři, na jakou se nezapomene? Pak se vám budou hodit tyhle tipy.

7 kroků k dokonalé vánoční večeři
Zdroj: Canva

Ať už chystáte štědrovečerní stůl nebo chcete o Silvestru pozvat přátele na něco dobrého, v každém případě na to buďte připraveni. Ušetříte si tak spoustu nervů a nebude to na úkor vaší dobré nálady, jejíž nedostatek by celý večer určitě poznamenal. Co si předem nachystat?

Recepty si vyzkoušejte

Ještě ve volných dnech si můžete vánoční recepty, pokud je nemáte zažité pod kůží a chcete připravit něco speciálního, vyzkoušet nanečisto. Budete si pak mnohem jistější a předejdete případným nezdarům a nedokonalostem. Nevyplácí se pouštět se do vaření něčeho, co jste nikdy nedělali a ani nevíte, zda je to chutné. Vsaďte na něco osvědčeného, co můžete povýšit vlastní nápaditostí. S dostatečným předstihem si vytvořte seznam všech surovin, které budete potřebovat.

Zavděčte se všem strávníkům

Zamyslet byste se měli i nad tím, koho budete hostit. Obzvlášť v dnešní době, kdy se spousta lidí potýká s různými alergiemi, celiakií, intolerancí laktózy a podobnými omezeními, byste si měli dopředu zjistit, zda budou vaši hosté s vybranými pokrmy v tomto ohledu sympatizovat a případně nachystat pro vybrané jedince jídlo s odpovídající náhražkou pro ně nevhodných surovin.

Zajistěte dostatek prostoru a pohodlí

Není nic nepříjemnějšího, než když do sebe hosté musí vrážet při jídle lokty nebo se krčit na nepohodlných stoličkách. Po takové zkušenosti je to k vám příště moc nepotáhne. Možná vás vaše touha po setkání se širší rodinou dovede k myšlence pořízení nové jídelní sestavy. Pokud se vaše rodina rozrůstá nebo máte chuť zvát do svého domova přátelé na jídlo častěji, určitě se vám taková investice vyplatí. Podívejte se na svůj jídelní stůl – musíte dělat různé kompromisy, abyste se vešli všichni? S šikovným vybavením je i v malém bytě možné se sejít ve větším počtu.

Dbejte na správné stolování

Jak by měla vypadat vánoční tabule? Slavnostní ubrus by měl být ideálně vypodložený, aby tlumil údery příborů o desku stolu. Prostřeno by mělo být ve vánočních barvách (zlatá, stříbrná, červená, zelená) s vánočními dekoracemi a symboly (jmelí nad stolem, svícen z jehličí apod.). Nazdobit můžete i jídelní židle pomocí přehozů nebo podsedáků. Připraveny by na stole měly být příbory s pořadím dle jednotlivých chodů, stejně tak talíře a skleničky. Každý člen rodiny má svoje čestné místo, přičemž v čele stolu by měla sedět nejstarší osoba nebo otec jako hlava rodiny. Hostitel/ka by měl/a mít co nejblíže od stolu do kuchyně. Od stolu se v případě štědrovečerní večeře nevstává (nevztahuje se na toho, kdo hostí).

7 kroků k dokonalé vánoční večeři
Zdroj: Canva

Vytvořte tu správnou atmosféru

S atmosférou se dá kouzlit. Svoje udělá příjemná hudba v pozadí. Pokud nejde přímo o Štědrý večer a nechcete pouštět koledy, vsaďte na akustické verze svých oblíbených kapel. Pokud vám v jídelně nebo obýváku nepraská krb, můžete si pomoct a pustit místo vánočních reklam do pozadí k večeři na televizi plápolající krb. Nezapomeňte ani na typické vánoční vůně třeba ve formě aromalampy nebo voňavého jehličí ve váze. Plápolající svíčky na stole budou zase evokovat hřejivé teplo domova.

Potrpte si na dress code

Informujte všechny pozvané, že si přejete, aby byli svátečně oblečení. Nic přehnaně formálního, ale tepláky jsou nepřípustné. Pokud se jedná o zábavný silvestrovský večer, pak můžete s outfity i experimentovat a vzít si vánoční čepičky nebo jiný vtipný komponent. I vy sami si oblečení vyberte předem, ať se v něm cítíte opravdu dobře.

Nezapomeňte na milé maličkosti

Potěšení u stolu vykouzlí drobné pozornosti nebo vlastnoruční dárky. Ve Štědrý večer je pod talíř vkládaná rybí šupina a drobné mince. Pro návštěvu v další sváteční dny však můžete připravit také drobnosti, které potěší a překvapí. Co třeba jahoda ve skleničce na šampaňské, zajímavě složený ubrousek, zlaté čokoládové prasátko, čtyřlístek z perníku nebo ručně psané přání do nového roku?

Buďte originálními hostiteli, pohoštění připravujte v dobré náladě a s láskou a vězte, že to dopadne na jedničku.

7 kroků k dokonalé vánoční večeři
Zdroj: Canva
Tyrkysovy kamen

Drahé kameny – Tykrys

Tyrkys, neboli pierre turquios (turecký kámen), či ferozah (vítězství) patří k nejstarším drahým kamenům. Jeho…

Číst více
Šaty pro seniorky

Šaty pro seniorky

Šatů máme samozřejmě celou řadu a máme spoustu příležitostí, kam si je můžeme obléct. Často…

Číst více

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru