Čtete doma s dětmi a prohlížíte knížky? U nás se prohlíží a vypráví neustále a mě baví kupovat nebo půjčovat další a další knihy. Ne každá knížka naší dceru hned zaujme, některé jsou stále postavené v knihovničce a čekají, až na ně přijde řada. Pak jsou další, které jsme přečetli snad tisíckrát, např. Krtek a autíčko, to znám nazpaměť a občas ji nenápadně schovávám, abychom dali šanci i jiným publikacím. Vybrala jsem pár oblíbenců, které máme prolistované od začátku do konce.
Rok v lese – kouzelně ilustrovaná zvířátka
První kniha je pouze obrázková, rozdělená dle měsíců v roce. Má pevné desky, takže lze prohlížet i s malým trhačem. Větší dítko, které již mluví, vám může vyprávět, kde jsou zvířátka schovaná, co zrovna dělají a jak se mění jejich život během ročních období. Ve stejné edici jako kniha Rok v lese od Emilie Dziubakové, vyšly ještě díly Rok ve školce a Rok na venkově. Ty již nejsou od této mladé polské ilustrátorky a mě osobně ke koupi nenalákaly.
Helena Zmatlíková Dětem klasika, co neomrzí
Také máte doma knihu Helena Zmatlíková Dětem? To je klasika, kterou si pamatuji ze svého dětství. Začínali jsme s říkadly Houpy, houpy, Vařila myšička kašičku, Paci, paci, pacičky. Po prvních stránkách říkadel následují pohádky, k jejichž přečtení je již potřeba trpělivější posluchač. Přečtete si, jak to bylo s Jeníčkem a Mařenkou (podle Boženy Němcové), o Třech zlatých vlasech děda Vševěda (Karel Jaromír Erben), Co vyprávěl čert (Václav Říha) a mnohé další příběhy. Vše doplněno nestárnoucími ilustracemi paní Zmatlíkové.
Chytlavé rýmy o přátelství
Při návštěvě městské knihovny jsme objevili knihu, kterou jsme napoprvé přečetli hned třikrát.
Autorkou knihy Kos je bos je Hanka Jelínková, kterou skvěle doplňuje ilustrátorka Vendula Hegerová. Jelikož naší dceru zajímají hlavně ilustrace, hned jsem si hledala další kousky od těchto autorek, a to z nakladatelství Naše kniha. Už s námi bydlí také Žeryk (Žeryk na cestách a Žeryk pracuje). Všechny publikace od nakladatelství jsou rozděleny do tří kategorií dle úrovně čtenáře. První kategorie je určená čtenářům od 6 do 7 let. Je totiž psána velmi jednoduše a s velkými písmeny, aby si ji mohli školáci přečíst sami nebo s menší pomocí rodičů. Naší tříletou dceru baví už teď poslouchat rýmovaný příběh o kosovi a jeho kamarádovi Pepovi. Naštěstí se ke knihám chová hezky a opatrně, takže věřím, že si jí za pár let přečte sama.
Poslední tip jsem zvolila pro ženy, které mají po večerech chvíli na trochu romantiky. Mně stačily na přečtení večery tři. Přiznávám, jsem fanynkou Richarda Krajča, ale i kdybych nebyla, tuhle knížku bych zhltla tak jako tak. Autorkou je jeho žena, Karin Krajčo Babinská a vypráví příběh Za sny. Předlohou pro knihu byl scénář k filmu, který zatím nebyl natočen, ale až jednou bude, tak tam snad toho Krajča uvidím. Vypráví příběh Marly a Maxe ( podle ilustrací si celou dobu budete představovat známého zpěváka), kteří se náhodně potkají, a to jim samozřejmě změní život. Kniha je velmi emotivní, o lásce, o štěstí a osudu. Víc říct nemůžu, abych vám moc neprozradila.
Tipy na zajímavé knihy pro děti