NT test, morfologický screening či flowmetrie? Jaká vyšetření probíhají v těhotenství?

Zázrak v přímém přenosu. I tak se může mluvit o těhotenství, protože donosit zdravé dítě je něco neskutečného, co nemá obdoby. A bohužel všem párům není dáno, protože jedno z pěti těhotenství končí v prvním trimestru samovolným potratem. Nejen pro tento důvod musí ženy během těhotenství pravidelně docházet do poradny a podstupovat nejrůznější vyšetření. Která jsou zcela nezbytná a musí je těhotná podstoupit? Souhrn poskytuje včetně popisu jednotlivých kontrol web Modrý koník.

Potvrzení těhotenství

Víte, že v době, kdy se zjistí těhotenství, už klepe na dveře druhý měsíc těhotenství? Je tomu tak, protože začátek těhotenství se stanovuje podle prvního dne poslední menstruace. Při jejím vynechání tak probíhá většinou pátý týden těhotenství, kdy žena zjistí domácím testem, že je těhotná. Někdy též o pár týdnů později, každopádně do desátého týdne těhotenství by měla podstoupit vyšetření u gynekologa, kdy se potvrdí její gravidita. Lékař provede vyšetření vaginální sondou a většinou následuje krevní test.

Ultrazvuková vyšetření

Po potvrzení těhotenství lékař zve těhotnou ženu na vyšetření každý měsíc. Během této kontroly se měří krevní tlak, zapisuje hmotnost a odebírá krev pro další testování. Gynekolog provede také zásadní prvotrimestrální screening, který se zaměřuje na vývoj plodu, současně změří šíjové projasnění (NT test). Další velký ultrazvuk pak probíhá ve dvacátém týdnu, kdy se hovoří o morfologickém screeningu a vylučují se jím vrozené vývojové vady. Ultrazvuk čeká na gravidní ženu rovněž ve třetím trimestru, kdy se ještě navíc měří průtok pupečníkem (flowmetrie).

Modrý koník poradí

Mezi další vyšetření v těhotenství patří odběr plodové vody, takzvaná aminocentéza, nebo NIPT test či OGTT test na gestační diabetes. O jaká vyšetření jde? Modrý koník odpoví na všechny otázky, a nejen ohledně lékařských kontrol a testů. V rámci jednotlivých trimestrů nebo týdnů těhotenství se žena může dočíst o vývoji miminka nebo o změnách, ke kterým dochází v jejím těle. A nejen to, na webových stránkách jsou taktéž tipy a rady, jak těhotenství zvládnout bez obav. Pro ženy, které nenašly odpověď, jsou k tomu otevřené online anonymní poradny, které vedou samotní lékaři a odborníci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru