3 rady pro začínající kutily

Snili jste odmalička o vlastní kutilské dílně, nebo jsou ruční práce vaší noční můrou? Ať už patříte do jakékoli skupiny, při péči o domácnost vám stejně občas nezbude nic jiného než se pevně chopit nářadí. Na kvalitního řemeslníka byste se totiž načekali a méně lukrativní zakázku by stejně s největší pravděpodobností odmítl. V následujícím článku vám přinášíme trojici rad, které by měly vaše začátky aspoň trochu usnadnit.


Drahé nářadí pro začínající kutily = zbytečnost

Jestliže s kutilstvím teprve začínáte, s největší pravděpodobností ještě nemáte konkrétnější představu o tom, jak často budete jednotlivé nástroje používat. Zatímco u některých, jako jsou vrtačka, akumulátorový šroubovák nebo pila, se dá očekávat poměrně častý provoz, jiné se ke slovu dostanou daleko méně. Nehledě na to, že nešikovná manipulace může výrazně zkrátit životnost přístroje.

S ohledem na tyto skutečnosti doporučujeme při vybavování dílny hledat vyvážený poměr mezi cenou a vlastnostmi. Možná vás láká představa, že budete pracovat s tím nejlepším, co trh v současnosti nabízí. Položte si však sami otázku, zda to za to stojí. K čemu vám bude model za desetitisíce, když se na něj bude dlouhé měsíce prášit někde ve skříni? Na dražší kousky, které budou více sedět vašim nárokům, můžete přesedlat postupně s přibývajícími zkušenostmi.

Vybavení do dílny  >> Ynařadí.cz 

Na každou práci se správným náčiním

Snažíte se marně provrtat zeď svým akumulátorovým šroubovákem? Nedaří se vám úhlovou bruskou zbavit starou lavičku oprýskaného nátěru? Důvod neúspěchu je prostý – sáhli jste po nevhodném náčiní. Zatímco u některých prací můžete alespoň částečného úspěchu docílit s několika různými nástroji, u jiných se chopte výhradně specializovaného kousku. V opačném případě hrozí poškození materiálu i přístroje samotného.

Vždy si pečlivě ověřte, k čemu je daný model určen. Všechny potřebné informace naleznete v přiloženém manuálu. Jestliže zjistíte, že úkol svou náročností přesahuje možnosti vašeho nástroje, zbytečně jej netrapte. Jednak zabráníte možnému spálení motoru, jednak ušetříte potřebnou energii pro další práci. Obecně platí, že výrobci mají velmi dobře otestováno, k čemu se jejich produkty a hodí, a kde je zapotřebí se poohlédnout po něčem výkonnějším.

Bezpečnost je důležitá

Pravidlo, které by se mělo tesat do kamene. Ať už pracujete na čemkoliv a s čímkoliv, snažte se vyjít z dílny živí a zdraví. Respektujte bezpečnostní pokyny výrobců uváděné v manuálech. Ochranné kryty rotujících kotoučů, brýle proti jiskrám nebo rukavice nedoporučují jen tak pro nic za nic. Mají obrovský význam, který se snažte rozpoznat ještě předtím, než budete nuceni volat rychlou záchrannou službu.

Pracujete s ručními nástroji dlouhá léta a zdají se vám doporučovaná opatření přehnaná? Berte na vědomí skutečnost, že elektrické náčiní svým výkonem klasiku mnohonásobně překonává. Obyčejnou obloukovou pilou se při nešikovném zacházení maximálně pořežete, zato kotouč rotující rychlostí 3 500 otáček za minutu dovede vmžiku způsobit devastující poranění.

Mohlo by Vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru