Co je lepší přenosná klimatizace nebo stropní ventilátor?

Horko v domácnostech lze vyřešit mnoha způsoby. Od zatemnění a větrání až po speciální elektrická zařízení, jakými je nástěnná klimatizace, přenosná klimatizace, ochlazovač vzduchu či stropní ventilátor. V poměru cena/výkon vede přenosná klimatizace a stropní ventilátor. Jedná se však o velmi rozdílné stroje, pojďme si je představit.


Přenosná klimatizace do bytu ochladí více místností než stropní ventilátor

Základním rozdílem mezi mobilní klimatizací a stropním ventilátorem je jejich mobilita. Zatímco přenosná klimatizace je přístroj na koláčkách, který si během pár minut můžete zapnout v jiné místnosti, nebo s sebou dokonce odvézt například na chatu, stropní ventilátor je fixně připevněn na jedno místo na stropě.

Zapojení do zásuvky vs. instalace s elektrikářem

Navzdory své zdánlivé jednoduchosti je stropní ventilátor přístroj, který nelze jen tak zapojit do sítě. Je zapotřebí znalost práce s elektrickými rozvody. V ideálním případě byste proto měli nechat montáž stropního ventilátoru na elektrikáři. Oproti tomu mobilní klimatizaci stačí zapojit do běžné zásuvky.

Stropní ventilátor stojí zlomek ceny

Nespornou výhodou stropního ventilátoru je pořizovací cena i provozní náklady. Zatímco nejlevnější přenosná klimatizace stojí minimálně šest tisíc, běžný stropní ventilátor koupíte za třetinu této ceny. Také provozní náklady stropního ventilátoru jsou zanedbatelné. Rozhoduje-li ve vašem případě cena, stropní ventilátor je pro vás jasnou volbou.

V létě vede mobilní klimatizace v zimě stropní ventilátor se zpětným chodem

Nezbytné je zamyslet se i nad účinností obou přístrojů. Zde vítězí spíše mobilní klimatizace, která dokáže horký vzduch odvést pryč z místnosti. To stropní ventilátor nedokáže – ten pouze víří vzduch, aby vytvořil příjemný vánek, ale teplotu v místnosti ochladit nedokáže. Namísto toho vám ale dokáže sloužit celý rok, neboť v zimě díky zpětnému chodu umí stlačovat teplý vzduch od stropu dolů a pomoct tak tepelnému komfortu. Tímto způsobem můžete ušetřit nemalé peníze za topení, což se při současných cenách energií jistě hodí.

Dále by Vás mohlo zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru