Bittersweet – rostlina s červenými plody

Když zadáte anglický pojem bittersweet do Googlu, nenajdete zde známou píseň skupiny The Verve. V záložce obrázků se objeví tisíce fotek popínavé rostliny s červenými plody. Tato zajímavá okolnost dala vzniku našeho loga s rozpuklou tobolkou a kulatým plodem uvnitř.


bittersweet s cervenymi plody

Jesenec okrouhlolistý (Celastrus orbiculatus, Oriental bittersweet vine)

Oriental bittersweet vine

Oriental bittersweet vine je anglický název pro jesenec okrouhlolistý (Celastrus orbiculatus).  Keřovitá ovíjivá liána má nenápadné žluté květy. Její půvab se projeví až na podzim, kdy se z květů vyvinou hrozny žlutooranžových tobolek s červenými plody. Rostlina pochází z oblastí východní Asie a do Evropy byla dovezena v 19. století. Díky své nenáročnosti na životní podmínky byla oblíbená pro využití v okrasných zahradách. Jesenec okrouhlolistý je invazivní druh, který velmi rychle vyroste do výšky koruny stromu a tím omezí jeho růst.

bittersweet Jesenec popinavy

Jesenec popínavý (Celastrus scandens, American bittersweet vine)

Oriental bittersweet bývá často zaměňován

Často bývá zaměňován za jesenec popínavý (Celastrus scandens), který pochází ze Severní Ameriky a jeho anglický název je American bittersweet vine. Růst jesence popínavého není tolik agresivní a díky tomu nemá ve své domovině špatnou pověst.

Jesenec (Celastrus Paniculatus)

Jesenec (Celastrus Paniculatus) je další známá rostlina z čeledi jesencovitých, která stojí za zmínku. Indická popínavá dřevina bývá přezdívána jako strom intelektu a jeho účinky se využívají v medicíně. Zlepšuje koncentraci a uvolňuje nervové napětí. Někteří lidé ho považují za účinnější prostředek povzbuzení paměti než je ginkgo biloba.

Jesenec (Celastrus paniculatus, Intelect tree)

Mohlo by Vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru