5 tipů na velký jarní úklid

Ještě máme možná čerstvé paměti vánoční svátky, ale na dveře už klepou nesmělé jarní paprsky. A s nimi přichází nejen ona neblaze proslulá únava, ale také čas na generální úklid – kdy jindy se pustit do mytí oken, přesazování květin a pečlivého gruntování, než v rámci jarního detoxu? Ten by se totiž neměl týkat pouze našeho jídelníčku, ale i dalších oblastí každodenního života. Přinášíme několik praktických tipů, jak si jej usnadnit a zefektivnit.


Vyhraďte si dostatek času

Pokud má být úklid důkladný, nemá smysl jej provádět přerušovaně a v těch několika málo volných chvílích, které se podaří vyšetřit během nabitého pracovního týdne. Raději si předem zvolte některý z víkendových dní a ten věnujte pouze domácím pracím. Datum si poznamenejte do kalendáře, seznamte se svými plány ostatní členy domácnost a pokud možno je požádejte o spolupráci. Uděláte-li z nadcházejícího úklidu společnou akci, bude složitější se vymlouvat a odkládat.

Napište si, co je potřeba udělat

Řada lidí nemá přirozený sklon udržovat pořádek příliš v krvi, takže si při úklidu neví rady a váhá třeba jen nad otázkou, co všechno je vlastně potřeba udělat. Ještě než začnete, si proto v klidu projděte celý byt a sepište si seznam potřebných činností, z nějž pak v „den D“ budete jenom odškrtávat.

Buďte připraveni

Ještě než se do všeho pustíte, zjistěte si, zda máte doma veškeré potřebné vybavení – čisticí prostředky, smeták, prachovky, kýbl, rukavice a podobně – a pokud ne, obstarejte si nové. Dobrou motivací může být nákup nového uklízecího vybavení, které činnost zjednoduší a urychlí.

Postupujte místnost po místnosti a odshora dolů

K úklidu přistupujte systematicky: zvolte jednu konkrétní místnost (například koupelnu či ložnici), odkud začnete, a dokud nebudete hotoví, nepouštějte se do jiných částí bytu. Zároveň v každé místnosti postupujte tzv. odshora dolů – začněte úklidem výše položených prostor a až úplně na závěr se věnujte podlaze. Tím maximalizujete úspěch při likvidaci zvířeného prachu a odstraňování nečistot.

Nebojte se vyhazovat

Jedním z klíčů k úspěšnému úklidu je snížení počtu předmětů. Přeplněná domácnost nebude nikdy vypadat uklizeně a čistě, i kdyby mělo všechno nakrásně své místo. Nadbytek věcí často nevyřeší ani množství úložného prostoru. Pokud vaše skříně přetékají nepoužívaným oblečením, v komoře se vám kupí hromady krabic a pod postelí nacházíte hotové poklady, je čas pro radikální řez. Řiďte se jednoduchým pravidlem: to, co jste nepoužili více než rok, už nepotřebujete. Takových věcí se nemilosrdně zbavte – pokud je nechcete přímo vyhodit, je možné je darovat přátelům nebo na charitu. Vědomí, že poslouží někomu dalšímu, pomůže překonat výčitky svědomí.

Vyfoťte si výsledek

Hotovo, všechno je čisté a uspořádané? Nezapomeňte na závěr udělat ještě jednu věc: každou „novou“ místnost si vyfotografujte. Je přirozené, že po čase se byt začne opět zaplňovat a už přestane vypadat jako ze škatulky. Až tedy přijde čas příštího úklidu, budete mít vzor, jak pěkně to u vás doma může vypadat. Tím si výrazně usnadníte příští gruntování.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru