Jarní detox těla

Když s příchodem jara v přírodě všechno raší a ožívá, nastal ideální čas zaměřit se na očistu organismu. Po zimě je obzvlášť vhodná chvíle, naše tělo je totiž vyčerpané dlouhodobým nedostatkem slunečního světla a čerstvých vitaminů. Jak do nové sezony vykročit naplněni novou energií a nejlépe navíc i o pár kilogramů lehčí? Pomůže jarní detox – tedy speciální úprava jídelníčku zaměřená na odlehčení trávicímu systému. Následující řádky vám napoví, jak na to.


Důležitý je pozvolný začátek

Razantní změny nejsou dlouhodobě účinné. Pokud se tedy upínáte k nereálným cílům (například zhubnout deset kilogramů), s největší pravděpodobností skončíte ještě dříve, než jste začali. Namísto toho si sestavte méně náročný, přesto účinný plán. Cílem detoxu je celková očista organismu, k jeho dosažení by však neměla vést cesta „přes mrtvoly“. Vždy záleží na vaší výchozí pozici – pokud jste až dosud byli zvyklí konzumovat denně maso, pro začátek úplně postačí každý zařadit do každého týdne jeden až dva vegetariánské dny.

jarní detox

Dobrá rada pro začátek

Než se do jarního detoxu pustíte, zkuste následující trik: několik dnů si zapisujte všechno, co sníte (aniž byste se při tom cíleně omezovali nebo kontrolovali). Posléze vyhodnoťte výsledek – zaměřte se na to, co se ve vašem jídelníčku vyskytuje nejčastěji, případně v nadměrné míře. Může to být v zásadě cokoliv – někdo to přehání s bílým pečivem, někdo si neodpustí pravidelné návštěvy fast foodu, jiný zase nedá dopustit na slazené nápoje nebo třeba čokoládu.

Často si ani neuvědomíme, jak velké množství své „drogy“ spořádáme, dokud to nevidíme černé na bílém. Zdravý jídelníček je ale především pestrý, takže je logické, že jednostranná strava s jednou převládající složkou představuje pro organismus zátěž. Aby si trávicí trakt mohl odpočinout, je třeba na nějakou dobu právě takovou potravinu buď zcela vynechat, nebo alespoň výrazně omezit. Jistě se vám podaří nalézt alternativu, která ji dokáže nahradit.

Co vynechat z jídelníčku

Obecná pravidla je těžké stanovit, každý jsme totiž individuální a máme jiné stravovací návyky. Každý zaručený návod, jak na spolehlivý jarní detox, je proto třeba brát s velkou rezervou a vždy je možné si jej přizpůsobit svým vlastním potřebám.

Nicméně některé zásady se budou opakovat v každém případě – zejména co se týče „zakázaných“ potravin. Obecně lze říct, že při detoxu bychom neměli konzumovat jídla z fast foodu a z polotovarů, dále uzeniny, smažené a slané pochutiny a sladkosti.

správná strava na detox

Co patří k detoxu

Svému tělu naopak prospějeme čerstvými šťávami z ovoce a zeleniny, ideálně z těch druhů, jejichž sezona právě probíhá. Namísto tropických plodů, které cestovaly přes polovinu zeměkoule, dějte přednost tuzemské sklizni – větší službu než exotické avokádo udělá obyčejná červená řepa a kyselé zelí.

K detoxu patří rovněž zvýšený příjem tekutin, pochopitelně těch zdravých: kávu nahraďte bylinnými čaji nebo obyčejnou vodou citronem. Ale pozor: nadměrné pití zatěžuje ledviny, proto nemá smysl dostávat do sebe více než 2,5 litru za den (zvlášť v případě, že k tomu ještě přijímáme vodu z potravin, zejména zelenina jí obsahuje nadpoloviční podíl).

Není to jen o jídle

Ke správnému detoxu patří změny i v jiných oblastech. Jistě nikoho nepřekvapí, že zásadou číslo jedna je přidat pohybovou aktivitu – postačí přitom třeba i obyčejná chůze. Ideálně na čerstvém vzduchu, čímž zvlášť na jaře svému tělu mimořádně prospějete. Skoncování se zlozvyky a závislostmi je krokem číslo dvě: zkuste alespoň na nějakou dobu omezit (nebo rovnou zcela zrušit) kouření, zamyslete se nad tím, jestli nepijete příliš kávy a alkoholu.

Jak dlouho má detox trvat?

Ani tady není odpověď jednoznačná. Záleží na tom, čeho chcete dosáhnout – pokud je vaším cílem jen krátkodobá úleva, většinou stačí jen několik dnů změněného režimu a výsledek se projeví. Chcete-li však na závěr své snahy spatřit nižší číslo na váze a oblékat očíslo menší velikost, počítejte řádově s několika týdny, ne-li měsíci. Dobrým vodítkem je období 40 dnů – tak dlouho v křesťanské tradici trvá předvelikonoční půst.

Roli hraje i to, jakou formu detoxu zvolíte. Jak bylo řečeno již v úvodu, radiální řez do každodenního režimu není možné udržet dlouhodobě a výsledkem bude zbytečně víc stresu. Takový krok se vyplatí, pokud si předem určíte třeba jen jediný týden, během něhož budete však poctivě dodržovat všechna stanovená pravidla. Pro dlouhodobější horizont je však vhodnější zvolit mírné, pozvolné změny – například vynechat z jídelníčku pouze jeden typ potravy nebo každý den ujít jeden kilometr.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru