Jarní údržbu nepotřebuje pouze zahrada. Po zimě, zvláště s prvními teplými dny, můžete vyjít na terasu nebo na balkon a trochu té péče věnovat i pokojovým rostlinám. Jarní období je vhodné na přesazování, množení a hnojení. Neberte tyto činnosti jako povinnost. Uvařte si čaj nebo kávu, nasaďte si brýle a relaxujte na prvním jarním slunci s kbelíčkem a lopatkou.
Analyzujte
U většiny rostlin bude stačit, když je zbavíte suchých stonků, listů a květů. Prohlédněte květináče, zda jsou pro rostliny dost velké a zda zeminu nepostihla plíseň. S tou se většinou vypořádáte odstraněním vrchní vrstvy substrátu a doplněním nové.
Razantnějším řešením je celkové odstranění zasažené zeminy a přesazení květiny do nového substrátu. Tento nešvar je pro zimní období typický, ale může ho způsobovat přemíra zálivky nebo hnojení v období vegetačního klidu.
A pak jsou tu ještě ty rostliny, které už to mají za sebou. Ztráta barvy, masivní opadávání listů, plíseň a hniloba nebo celkově suchý vzhled značí, že rostlina patří na kompost. Tříděním si ušetříte čas i práci, protože přesazovat nemusíte všechny rostliny.
Množení rostlin
Jarní období se také hodí pro množení rostlin. Pokud máte nějakou oblíbenou rostlinu, které se u vás daří, neváhejte si vypěstovat další. Nejsnazší metodou je řízkování. Jedná se o odříznutí nebo odstřižení mladého výhonku rostliny, který následně můžete zasadit rovnou do hlíny. Nebo nejprve vložte větvičku, list nebo stonek do vody, aby zapustil kořínky a pak jej běžným způsobem zasaďte.
Novou rostlinu také můžete získat pomocí rozdělení velkého trsu na menší. Některé rostliny také samy produkují nové výhonky, které lze zasadit.
Očista
Velký úklid je pro jaro typický. Na rostliny byste neměli zapomínat. Prach na nich ulpívá stejně jako na ostatních předmětech v domácnosti.
Někdo používá pro odstranění nečistot z listů prachovku nebo vysavač. Nejdůkladnější očistu provedete pod vlažnou mírnou sprchou a nebo ještě lépe na dešti. Musíte si ale dát pozor na přemokření rostliny. Proto během velkého deště je dobré zakrýt květináč igelitem.
Po oschnutí můžete některé listy naleštit. Čisté a lesklé listy lépe provádějí fotosyntézu a lépe prosperují. Leštěnku na rostliny seženete v každém větším obchodě. Mezi běžné domácí pomocníky pro leštění patří mléko, pivo nebo olivový olej.
Hnojení rostlin
Pokud chcete svým rostlinám opravdu dopřát, přihnojte je. V zimním období mají rostliny vegetativní klid a hnojení by jim mohlo uškodit. Naopak jaro je obdobím rašení a dodání živin květinám pomůže. Odborníci doporučují používat garnulovaná nebo tekutá hnojiva, která se oproti tyčinkám rovnoměrněji rozpouští. Nově přesazené rostliny hnojit nemusíte, protože většina substrátů již obsahuje dostatek živin.
Především se nepovažuji za zahradníka nebo pěstitele. Mé rostliny mají tvrdý život a přežívají jen ty nejstatečnější. Rady jsou směřovány na ty, kteří chtějí něco pěstovat, ale nechtějí to moc řešit.