Péče o zahradu na jaře

Zimní čas je pro přírodu obdobím klidu a spánku. S prodlužujícím se dnem a prvními teplými paprsky začíná pozvolné probouzení a navracení životadárné mízy do rostlin. Všude kolem se objevují známky jara.


V této době je potřeba na naší zahradě začít s pravidelnými jarními úpravami, úklidem a přípravou na následující sezónu. V únoru řežeme a zkracujeme větve ovocných stromů a provádíme první postřiky broskví a nektarinek.

Při příznivém počasí od začátku března začínáme s úklidem opadaných listů a větviček. Stříháme okrasné keře, trávy a trvalky, které zároveň vyčistíme od odumřelých částí rostlin. Odkryjeme zazimované květiny a dřeviny jako jsou růže nebo hortenzie. Nakypříme půdu okolo cibulek krokusů, tulipánů nebo narcisů. Pročistíme a upravíme potrhané koberce skalniček.

Další informace o probouzení jarní zahrady naleznete ZDE.

S postupem jara doplňujeme zeminu, rašelinu a také kůrový mulč. Ten není dobré doplňovat na podzim, protože přes zimu se částečně rozpadne a zešedne. Následně rostliny pohnojíme, abychom podpořili jejich růst a kvetení.

Nakonec se zaměříme na trávník, který shrabeme, prořežeme a dosejeme holá místa. Také provádíme postřik proti mechu na postižená vlhká a stinná místa. Vyčištěný trávník přihnojíme.

Tato prvotní jarní práce je odměněna krásnou, bohatou a zdravou zelení, která nás bude těšit až do nadcházejícího podzimu. Proto se budeme těšit. “Vítej jaro!”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru