Informace o zápisu do mateřské školky

Jestliže půjde vaše děťátko letos poprvé do školky, máme pro vás pár tipů, co je dobré o zápisech do školky vědět. Zápisy do mateřských škol probíhají během května.  Každá obec a každá školka má svůj termín, tak si ho pohlídejte na stránkách vámi zvolené školky.  Děti, kterým zbývá do nástupu povinné školní docházky jeden rok, mají školku povinnou. Jsou to tzv. předškoláci (5 leté děti). To znamená, že se musí dostavit k zápisu (povinně se musí dostavit zákonný zástupce, dítě u zápisu být nemusí) a musí být do mateřské školy přijaty. Mladší děti jsou přijímány dle volné kapacity.


Školka od 3 let

Do většiny školek jsou přijímány děti od 3 let, ale existují i školky, kde vám vezmou děti už od 2 let. Některé školky také vytvořily speciální třídu právě pro děti mladší tří let. V takové třídě je méně dětí, učitelkám pomáhají tzv. chůvy a mívají upravený časový režim. Dříve chodí ven, obědvají a chodí spinkat. Doporučuji se pozeptat ve svém okolí, pokud o takové školce přemýšlíte. Velký rozdíl je mezi školkami ve velkých městech a školkami například na vesnicích nebo malých obcích.

Ve velkých městech je o volné místo ve školkách velký boj, je dobré si místo zajistit co nejdříve, nebo si alespoň obstarat informace. V menších obcích takový problém nemívají. Některé školky fungují jako smíšené třídy, kde jsou v jedné třídě děti od 3 – 6 (7) let věku. Jiné fungují rozděleně, kde dítě chodí do třídy se stejně starými dětmi a s nimi také postupuje až do předškolní třídy.

Co je k zápisu potřeba?

  • rodný list dítěte
  • občanský průkaz zákonného rodiče (někde chtějí OP obou rodičů)

A co má dítě k zápisu do mateřské školy umět?

To je otázka, co trápí hodně maminek. Ale nebojte! Děti u zápisu nikdo nezkouší. Jejich vědomosti a dovednosti nejsou kritérii pro přijetí do mateřské školy. Jak už jsem zmínila, kritériem je věk, dále oblast, ve které bydlíte (každá část města má svojí spádovou školku), někdy rozhoduje i to, zda-li ve školce už má dítě staršího sourozence nebo zda rodiče pracují či nikoli.

Pozn. Spádová oblast je část obce, do které školka spadá. Každá část města má svou spádovou školku, kde byste měli mít přednost pro přijetí. Můžete si však pro své dítě zvolit jakoukoliv školku, klidně i na druhé straně města nebo v jiném městě.

Dítě by samozřejmě mělo být bez plen, umět základní hygienické návyky (dojít si na záchod, umýt si ruce) a zvládnout základní sebeobsluhu (napít se, držet lžíci, svléknout se, částečně obléknout). Ostatní se dá ve spolupráci rodič-učitel brzy dopilovat. Takže opravdu nezáleží na tom, jestli už umí barvy, počítat, pozná všechna zvířátka a tak podobně. Samozřejmě čím víc toho umí, tím lépe se mu ve školce bude pracovat a lépe zvládne adaptaci na cizí prostředí.

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru