Kratom je prášek z usušených listů ze stromu pod botanickým názvem Mitragyna speciosa, jedná se o poměrně mohutný stálozelený strom z čeledi mořenovité, který se vzhledem podobá kávovníku. Daří se mu v tropických vlhkých oblastech jihovýchodní Asie – v Thajsku, Kambodži, Vietnamu, Malajsii, Indonésii a na Filipínách v nadmořské výšce do 200 metrů. Tento strom není vzhledem nijak výjimečný, dosahuje výšky i několika desítek metrů, obvod kmene může být až jeden metr, jsou pro něj typické podlouhlé listy s výrazným žilkováním a žluté květy vyrůstající v kulovitých květenstvích.
Ojedinělost a mimořádnost tohoto stromu nespočívá v jeho vzhledu, ale v obsahu přírodních bioaktivních látek vyskytujících se ve stoncích a listech. Pro unikátnost jejich kombinací a účinků na lidský oragnismus byl v jihovýchodní Asii odedávna využíván v tradiční lidové medicíně pro léčbu celého spektra zdravotních problémů jako bylo například tišení bolesti, odstranění depresí a úzkostných stavů, ale také jako prostředek na dodání energie a celkové fyzické výkonnosti. Podle barvy žilkování listů se rozlišují čtyři druhy kratomu – bílý, červený, žlutý a zelený.
Obsah účinných látek
Nejvýznamnější skupinou látek obsažených v kratomu jsou alkaloidy, v listech jich bylo nalezeno více než 25 druhů. Největší účinky vykazuje mitragynin a 7 – hydroxymitragin, kterých je v listech největší množství, další alkaloidy se vyskytují v množství většinou méně než jedno procento. Obsah alkaloidů však značně kolísá podle stáří stromu, jeho varianty a také lokality, ve které vyrůstá. Vysoce ceněn je například kratom pocházející z Thajska nebo Bornea, který se vyznačuje vysokým obsahem mitragyninu.
Dalšími účinnými látkami, které stojí za zmínku, jsou přírodní antioxidanty – polyfenoly – flavonoidy, terpenoidy a glykosidy. Antioxidanty jsou látky neutralizující v lidském organismu škodlivý účinek volných radikálů, které způsobují celou řadu závažných onemocnění včetně onkologických. Vzhledem k obsahu těchto látek se nabízí v budoucnu možnosti léčby těchto nemocí.
Účinky kratomu
Nejvýznamnějším účinkem kratomu je proces, při kterém alkaloid mitragynin blokuje na buněčné úrovni vápníkové kanálky a brání tak uvolnění neurotransmiterů z nervových zakončení. Tímto mechanismem působí následně na opioidní receptory, výsledkem je celkové uvolnění organismu, zlepšení kognitivních funkcí, zvyšuje se schopnost učení, soustředění, zapamatování informací, pozornost, celkový fyzický výkon i příliv energie. pomáhá při depresích, záchvatech paniky, úzkostech i nespavosti, dalším zajímavých účinkem je schopnost zbavit závislosti na tvrdých drogách, lécích na tišení bolesti, antidepresivech, alkoholu a tabáku. Vždy záleží na dávkování, v nižších dávkách působí jako stimulant, ve vyšších jako sedativum, prostředek k potlačení emocí i jako analgetikum (tlumí bolest). Nástup účinků je přibližně 30 minut od požití a mohou přetrvávat 4 až 7 hodin.
Dávkování kratomu
Doporučený způsob dávkování je 1 – 5 gramů látky po dobu maximálně tří týdnů, aby nedošlo k závislosti. při dávkování od 5 do 15 gramů, které není doporučováno, převažují opioidní a silné analgetické účinky. Z hlediska konzumace kratomu je třeba přihlédnout ke skutečnosti, že není dostatek podkladů, jak interreaguje s ostaními látkami. Při užívání této látky je třeba zodpovědně vyhodnotit všechny benefity, ale také možná rizika.
Kontraindikace
Kratom se nesmí v žádném případě kombinovat s látkami, které obsahují kofein, anfetamin, yohimbin, kokain, s alkoholem a vzhledem k nedostačujícím výzkumům s bylinami a psychotropními houbami.
V jaké formě je kratom dostupný
Na trhu se tato látka vyskytuje ve formě prášku, tablet nebo kapslí, záleží na každém, jakou formu zvolí.
Prášek je získáván sušením a následným zpracováním listů stromu Mitragyna speciosa. Vyskytuje se ve čtyřech provedeních: zelený kratom zlepšuje kognitivní funkce, při jeho užívání dochází k celkovému uvolnění organismu, přílivu energie, nekdy i k euforii. Odstraňuje stres, vyvolává pocit radosti, optimismu a celkové euforie. Bílý kratom byl odedávna mezi domorodými kmeny jihovýchodní Asie využíván jako prostředek k duševní i fyzické stimulaci a na dodání energie. Žlutý kratom se vskytuje na trhu teprve krátce, podporuje soustředění, kreatitu, má analgetické účinky. Červený kratom díky jedinečnému vyváženému obsahu alkaloidů vykazuje silný relaxační účinek, domorodci bývá využíván při meditaci, ale také jako prostředek navozující kvalitní spánek. Z prášku se připravuje čaj.
Nápoj z kratomu
Příprava nápoje je poměrně jednoduchá, určené množství prášku je doporučeno smíchat s menším množstvím horké vody a následně s nějakým sladším ochuceným nápojem, aby byla potlačena jeho typická hořká chuť.
Kratom ve formě tablet a kapslí
Tablety z kratomu jsou vyráběny stačením prášku pod vysokým tlakem do menších tablet. Tato forma užívání sebou nese celou řadu výhod: spotřebitel má přesnou kontrolu gramáže, každá tableta obsahuje 1.1 g čistého kratomu, pohodlně se skladují, představují pohodlný způsob přepravy i při cestování, zajišťují dokonalou ochranu před vlivy vnějšího prostředí, diskrétnost a totéž platí i pro kapsle z kratomu.
Status kratomu
V České republice není kratom schválený ani jako výživový doplněk nebo potravina, bývá označován za předmět sběratelského zájmu. Poslanci již ale připravují zákon na jeho vydefinování, zařazení do skupiny návykových látek a omezení přístupu k němu mladistvým, popřípadě kontrolu trhu s kratomem a jeho kvality.