Jak založit levandulový záhon

Když jsem začala plánovat podobu své zahrady, přemýšlela jsem jak správně založit levandulový záhon. V prvním roce jsem zasadila malé rostlinky, které se brzy rozrostly a během léta nádherně kvetly.


Jak založit levandulový záhon

Nedbala jsme na rady zkušenějších pěstitelů a keříky levandulí jsem na jaře radikálně nestříhala, protože mi bylo líto zmenšovat jejich porost. Asi během čtyř let jsem měla obrovské rostliny, které byly zevnitř suché, dřevnaté a květy nebyly bohaté, ale spíše drobné a vytáhlé. Nakonec se mi podařilo je úplně zahubit, protože jsem keříky ostříhala příliš a dřevnaté stonky už znovu neobrostly. Zkouším tedy znovu založit levandulový záhon a tady jsou mé rady, jak se o levandule starat.

Oblíbenost levandule

Levandule je velmi oblíbená a nenáročná rostlina. Téměř celé léto zdobí zahradu a její květy můžete využít na ozdobu, jako sušené se používají k provonění šatníku a proti molům. Také z nich můžete připravit lahodný sirup nebo levandulový olej.

Původ levandule

Rostlina původně ze Středozemí vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu. Jinak je nenáročná na živiny a neublíží jí ani zima. Aby vám každý rok bohatě kvetla je nutné ji dvakrát do roka správně ostříhat.

Jak zalozit levandulovy zahon

Jak správně stříhat levanduli

Levanduli můžete stříhat už v prvním roce po zasazení. Po odkvětu na konci léta ostříhejte všechny suché květy a konečky nových výhonků. V tomto období nezkracujte rostlinu příliš, přes zimu by mohla vymrznout.

Na přelomu března a dubna prostříhejte samotný keřík a zbavte ho odumřelých výhonů. Na jaře začne levandule rašit a vy tak snadno uvidíte mladé pupeny, které během stříhání zachovejte. Větve se nebojte zkrátit asi o třetinu a vždy kopíruje kulatý tvar rostliny. Nikdy ji nestříhejte až na dřevo, mohlo by se stát, že rostlina už neobrazí.

Mohlo by Vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru