Na světě existuje široká škála olejů, na kterých můžete připravit chutné a zároveň zdravé jídlo. Zajímalo vás někdy, jaký olej je nejvhodnější pro vaše potřeby? Inu, do značné míry to záleží na tom, co a jak hodláte vařit, jelikož existuje něco, čemu se říká „kouřový bod oleje“, což je teplota, při které olej ztrácí nejen mnoho užitečných živin, ale také začíná uvolňovat škodlivé volné radikály. V tomto článku vám poradíme, jaké oleje jsou ty nejzdravější a k jakému typu vaření je můžete použít.
Olivový olej
Odborníci z celého světa se shodují, že jedním z nejzdravějších a zároveň nejuniverzálnějších olejů je právě olej olivový. Vybírejte především oleje, které mají označení „extra panenský“, jelikož se jedná o nejzdravější typ, který obsahuje velké množství nenasycených tuků, vitamín E a některé polynasycené mastné kyseliny, které napomáhají ke správné funkci srdce. Olivový olej má relativně nízký kouřový bod, takže je vhodný především pro tepelnou úpravu při nižších teplotách. Kromě kuchyně nalézá tento olej také široké uplatnění v kosmetice a farmacii. Světovým gigantem ve výrobě olivového oleje je Španělsko.
Kokosový olej
Okolo kokosového oleje panuje řada sporů, jelikož někteří lidé tvrdí, že nepatří mezi zdravé potraviny, protože obsahuje velké množství nasycených tuků. V dnešní době však existuje čím dál více studií, které naopak doporučují konzumaci některých těchto tuků v rozumné míře a považují je za zdraví užitečné. Výhoda kokosového oleje je v jeho kouřovém bodu, který má poměrně vysoko a je tak vhodný pro tepelnou úpravu za vyšších teplot.
Rostlinný olej
Pod pojmem rostlinný (někdy také zeleninový) olej si můžeme představit olej, vyráběný z rostlin. Jeho vliv na zdraví se řídí tím, z jaké suroviny pochází a k jakému účelu slouží. Mezi rostlinné oleje řadíme např. olej řepkový, slunečnicový či sójový. Ačkoliv jejich vliv na zdraví není nijak fatální, stejně tak nepřináší mnoho užitku. Proto řada odborníků radí, používat místo těchto olejů např. olivový olej, který přináší mnohem více benefitů, jelikož rostlinné oleje jsou rafinované a podstupují řadu úprav.
Pokud však trváte na používání těchto olejů, sáhněte po oleji řepkovém, který obsahuje nejmenší podíl nasycených tuků a má velmi vysoký kouřový bod, takže není problém jej použít na smažení. Slunečnicovému oleji se raději vyhněte. Jeho benefitem je možná vysoký obsah vitamínu E, avšak obsahuje velké množství omega-6 mastných kyselin, které bez vyváženého množství omega-3 mastných kyselin mohou napomáhat tvorbě zánětu.
Další méně známé oleje
Avokádový olej je sice dražší, ale skvělou náhradou za rostlinné oleje. Jeho kouřový bod je vysoký a obsahuje velké množství jak nenasycených, tak i nasycených mastných kyselin. Obsahuje také tělu prospěšný vitamín E. Nevyniká výraznou chutí, a proto při vaření tolik neovlivní váš výsledný pokrm.
Další možností je olej ořechový. Zde existuje velká spousta variant, jelikož takový olej může pocházet z různých typů ořechů. Tyto oleje obsahují spoustu nenasycených mastných kyselin a jsou vhodné pro vaření za vysokých teplot, avšak váš pokrm ovlivní svojí ořechovou chutí a vůní. Olej z vlašských ořechů obsahuje dobrý poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin.
Na trhu můžete narazit ještě na olej lněný, který má nízký kouřový bod a pro vaření je nevhodný. Opakem je olej sezamový, který má kouřový bod vysoko, obsahuje mnoho nenasycených tuků a vyniká silnou chutí.