Co je hormon oxytocin?

Součástí každého z nás jsou hormony, existuje jich mnoho, a každý má pro tělo jiný význam. Mezi jeden z nich patří i oxytocin, o kterém si dneska povíme více. Hormon oxytocin je také často nazýván jako hormon lásky, důvěry a věrnosti. Slyšet jste o něm mohli v mnoha odvětvích zdravotnictví, nejvíce však v souvislosti s porody. Co se pod tímto názvem skrývá, jak s ním zacházet, jak jej můžete získat a jakou roli hraje u porodu?


Jak vzniká hormon oxytocin?

Oxytocin se vytváří v mozku, dále postupuje do hypofýzy, odkud se postupně šíří do celého těla. Kromě mozku se také vytváří v odlišných orgánech muže a ženy. U mužů ve varlatech a u žen ve vaječníku a v placentě, čímž provází celé těhotenství a následný porod.

Zvýšit hladinu oxytocinu můžete při objetí, což je považováno za jeden z nejsnadnějších způsobů, jak si okamžitě zlepšit náladu a uvolnit se. Intenzivněji ho získáte také při líbání nebo pohlavním styku.

Jak se oxytocin projevuje?

Oxytocin nepůsobí v těle ženy stejně jako v těle muže. V zásadě se projevuje především spokojeností. V praxi jistě víte, že pokud je někdo smutný, pláče nebo má špatný den, když ho obejmete, usmějete se na něj nebo mu řeknete něco krásného, přichází úleva. Pocit spokojenosti, klidu a štěstí, že v dané situaci není sám, a má nějakou podporu. Tím se také potlačuje pocit stresu a úzkosti.

Hormon má také vliv na lidský mozek, srdce a pozitivní myšlení, zlepšovat může také paměť. Pozitivní vliv má pouze na osoby, které jsou k tomu nakloněné. Do objímání nenuťte nikoho, kdo o to nestojí. Ne všichni se rádi mazlí, tulí a vyvolává to v nich pocit štěstí. Někteří nemají rádi, když jim někdo narušuje jejich osobní prostor a může jim vadit, zda to uděláte. Význam hodnotu štěstí tak zcela ztrácí smysl a může se objevit spíše vztek.

Oxytocin a jeho význam v souvislosti s mateřstvím

Oxytocin je v posledních několika letech hodně zkoumán a používán v mnoha ohledech zdravotnictví. Při porodu se v každém těle ženy vytváří oxytocin, který napomáhá přirozenému porodu. Kromě toho je také možné podat syntetický oxytocin. Důležité je vědět, že u porodu můžete kdykoli odmítnout jakékoli zásah, a to včetně podání syntetického oxytocinu. Většina porodnic má součástí příjmu také dotazník, kde můžete sdělit, co si u porodu nepřejete.

Oxytocin, pokud je podán uměle, může porod urychlit. Jedná se především o koordinování kontrakcí. A to jen u miminka, které je ve správné poloze, může dojít k rychlejšímu a intenzivnějšímu porodu. Některé ženy tvrdí, že je porod s oxytocinem bolestivější, často je potřeba zvážít, zda má žena možnost srovnat s jiným porodem. Objektivní hodnocení je v tomto případě komplikované, neboť má každá žena jiný práh bolesti.

Pozitivní vliv má také na spuštění mateřského mléka.

Mohlo by Vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru