Ne, nemůžeme být přátelé: 5 důvodů, proč se nekamarádit se svým bývalým

Všichni jsme to zažili. Potkáte úžasného člověka. Vytvoříte si pevný základ přátelství a pak se rozhodnete posunout svůj vztah na další úroveň. Po nějaké době si však uvědomíte, že to nefunguje a vaše cesty se rozejdou. Třebaže bychom všichni rádi tyto vztahy ještě chvíli udrželi, nejlepší je prostě přestřihnout pupeční šňůru a jít dál.


Co však se zbytky těchto citů? Jak jít dál, když ústřední bod vašeho světa je znenadání pryč? Co uděláte, když zatoužíte po jeho přítomnosti?

Orientace ve vztahu po ukončení společného života může být obtížná. Zvláště pokud jste se svým partnerem ukončili vztah v dobrém. V ideálním světě byste ráda zůstala se svým bývalým v přátelském vztahu, už jen proto, abyste oba i nadále byli součástí života toho druhého.

Skutečnost je však taková, že snažit se se svým bývalým udržet přátelství není vždy dobrý nápad. Je v pořádku být přátelská, ale snažit se i nadále kamarádit s někým, s kým jste dřív chodila, může být receptem na katastrofu. Může se stát, že budete litovat nejen toho, že jste se stali přáteli, ale i toho, že jste se s nim vůbec setkala.

Zde je tedy 5 důvodů, proč byste se pravděpodobně neměla přátelit se svým bývalým:

1. Hranice

Hranice jsou na tomto seznamu číslem jedna, protože někteří bývalí je neznají, nerespektují a nerozumí jim. Když s partnerem ukončíte vztah, můžou v něm zůstat přetrvávající pocity. V takovém případě bude čekat, až se přestanete hlídat. Vždy bude hledat příležitost, jak vás dostat zpět. Není to vždy muž, kdo potřebuje nastavit hranice. Někdy jsou to ženy, které používají „přátelství“ k tomu, aby znovu zažehli jiskru.

Dívejte se dopředu a ukončený vztah nechte jednou pro vždy plavat.

2. Jste v novém vztahu

Buďte k sobě upřímná. Ocenila byste, kdyby váš současný partner stále kličkoval se svou bývalou? Bylo by v pořádku, kdyby uprostřed rozhovoru s vámi začal telefonovat s někým ze své milostné minulosti? Nebo kdybyste zjistila, že se pravidelně scházejí na kávě? Někdy se sice může zdát, že přátelství s bývalým je nevinné, ale také to může být projevem neúcty k novému partnerovi.

Zatímco se snažíte vypěstovat pevný vztah s novým mužem, může udržování pouta s bývalým způsobit trhliny v základech nového partnerství. Váš současný přítel by mohl začít zpochybňovat to, zda je pro vás vůbec důležitý. Nakonec to povede k nedůvěře a k pocitům, že musí dosáhnout nesplnitelného standartu, což vůči němu není fér.

Soustřeďte se na to, co máte před sebou, a minulost nechte minulostí.

3. Vztah byl toxický

Na toxickém vztahu není nic roztomilého ani vzrušujícího. Ať vás ani nenapadne udržovat přátelství s osobou, která byla zdrojem této toxicity. Vytváří to samé problémy.

Pokračujte v růstu, prosperitě a vývoji a to toxické nechte prostě jít.

4. Jste osamělá

Nikdy není dobrý nápad bavit se s někým jen z pocitu osamělosti. O to víc s bývalým partnerem. Ano, možná nemáte nikoho, s kým byste se mohla scházet, sledovat televizi či sdílet vtipné memy. Ale je mnohem lepší, dělat tohle všechno sama, než volat bývalému z pocitu osamělosti. To může vést jen ke katastrofě v podobě nekonečných návratů.

Je v pořádku cítit se osamělá a toužit po intimitě s někým, s kým jste v minulosti měla romantický vztah, ale místo zvedání telefonu si najděte raději nějakého koníčka.

Když už telefon použijete, ať je to proto, abyste zavolala někomu ze svých skutečných přátel a ne někomu, s kým jste kdysi spala.

5. Některé věci je lepší nechat v minulosti

Rozešli jste se z nějakého důvodu. Ať už jste si uvědomili, že se k sobě nehodíte, odcizili jste se nebo si budoucnost představoval každý z vás jinak. Oba jste se rozhodli na přerušení vazeb. Ale pokud budete pokračovat v přátelství s touto osobou, nikdy se přes rozchod nepřenesete a neposunete se dál. Rozchody jsou těžké, ale ještě těžší je udržet něco, o čem víte, že je lepší pustit.

Udělejte sobě i svému bývalému laskavost a kašlete na snahu být kamarádkou, jakmile váš vztah skončí. Prostě to nechte být.

TIP na článek: Každá matka ví…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru