Traduje se, že velký úklid na jaře se provádí proto, že zvýšená sluneční aktivita nám dodává energii. Já kvůli všetečným slunečním paprskům objevuji nepořádek, kterého jsem si několik měsíců nevšimla.
Už nějakou dobu objevuji rady a návody jak uklidit v domácnosti pomocí tradičních přípravků. Recepty na čisticí pastu z jedlé sody, citrónu nebo octu prý používaly naše babičky. Nakonec se vždy dozvím, že tento prostředek je nejlepší a vyčistí absolutně všechno.
Když jsem se zeptala mojí babičky, aby mi poradila nějaký trik, jak mám vydrhnout zašlé spáry, přinesla mi čisticí písek. Takže jsem se rozhodla, že otestuji čtyři způsoby čištění mastného obkladu za varnou deskou. Protože co sama nezkusím, tomu nevěřím.
Tekutý písek
Navlhčila jsem obklad. Nanesla houbičkou písek a nechala jsem ho chvíli působit. Po 15 minutách jsem povrch utřela namočeným hadrem dočista.
Tekutý prostředek na mastnotu ve spreji
Nastříkala jsem prostředek na obklad ze vzdálenosti 20 cm. Po 15 minutách jsem povrch setřela vlhkým hadrem.
Ocet, kypřící prášek a špetka soli
Smíchala jsem suroviny v tekutou pastu a nanášela pomocí kartáčku. Chvíli jsem si připadala jako malý chemik. Protože pasta hodně bublá a za chvíli je příliš tuhá. Po 30 minutách jsem pastu smyla mokrou houbičkou na nádobí.
Jedlá soda a citrón
Smíchala jsem suroviny v pastovitou hmotu a nanesla houbičkou na obklad. Kartáčkem jsem nanesla pastu do spár. Po 30 minutách jsem povrch setřela mokrým hadrem. Ještě musím spravedlivě dodat, že oba domácky míchané prostředky nadělají nepořádek všude okolo.
Výsledek
Žádný významný objev se nekonal. Všechny čistíci prostředky uspěly obstojně se srovnatelným výsledkem.
S lehkým náskokem zvítězil tekutý prostředek na mastnotu ve spreji, a to i díky nejmenší vydané námaze při čištění. Naopak nejhůře dopadla kombinace sody s citrónem.
Závěrem pokud chcete uklízet ekologicky šetrněji, vlastnoručně míchané čistící pasty skutečně fungují. Rovněž se dají použít jako obstojná náhrada, pokud vám běžný čistič dojde.
Druhá šance
Nedalo mi to a zkusila jsem tu zázračnou kombinaci sody a citrónu v koupelně. Přiznám se, že sprchový kout myji jednou týdně a klasickým prostředkem proti vodnímu kameni. Zprvu to stačilo. Po 2 letech je nános vodního kamene, především ve spárách obkladu, více zatvrzelý a nejde ho jednoduše smýt.
Kartáčem jsem nanesla čistič na všechny spáry, ale nijak zvlášť jsem nečistoty nedrhla. Asi po 20 minutách jsem obklad opláchla sprchou. A výsledek čisticí pasty mě překvapil. V tomto případě musím uznat, že na vodní kámen ve spárách funguje citrón se sodou velmi dobře.