Veřejná kanalizace bohužel není dostupná pro každou domácnost, ale naštěstí se nabízí i další způsoby, jak řešit odpadní vody – dobrou volbou pro pravidelný provoz může být domácí čistírna odpadních vod. Jak přesně ale dané zařízení funguje a jaké jsou požadavky na jeho údržbu?
Efektivní čištění ve třech krocích
Čistírna odpadních vod funguje tak, že rozkládá organické látky a čistí odpadní vodu natolik kvalitně, aby mohla být bezpečně vrácena do životního prostředí. Pro zajištění jejího správného fungování je nezbytná pravidelná údržba. Ta může zahrnovat kontrolu a výměnu filtru, poměrně časté čištění kalové nádrže a zajištění dobrého stavu potrubí a čerpadel.
Domovní čistírny odpadních vod obvykle tvoří soustava tří komor. Odpadní voda je nejprve vedena do usazovací komory, kde dochází k mechanickému odstranění pevných látek, které se poté anaerobně rozkládají.
Druhý stupeň čištění probíhá v aktivační komoře. Zde se odpadní voda čistí od organických látek. Aerobní proces by nebyl možný bez přítomných bakterií.
Od vyčištěné vody, která vtéká do usazovací komory, se poté odděluje aktivovaný kal. Následně dochází k dalšímu přečištění a voda je poté odvedena pryč z pozemku, případně ji lze skladovat v záchytné nádrži pro budoucí použití.
Jak ČOV udržet v perfektním stavu?
Chcete-li, aby vám čistírna odpadních vod sloužila dlouho a bez zbytečných problémů, vyhněte se nadměrnému používání antibakteriálních a dezinfekčních prostředků, které by mohly bakterie v čistírně zahubit. Zároveň nepoužívejte odpadní vodu k likvidaci toxických látek – např. barev, ředidel, léků apod. Bakteriím nepomáhá ani velké množství čisticích prostředků a tenzidů.
Pokud se chcete o problematice domovních čističek odpadních vod dozvědět více, přečtěte si články plné praktických tipů na blogu vodohospodářské projekční kanceláře ZAKRA.