Jak vybrat vhodný skleník na vaši zahradu

Pokud zvažujete nákup skleníku, berte v potaz, že je potřeba zvážit více věcí. V případě, že zatím nemáte zkušenosti s pěstováním ve skleníku, bude možná lepší začít s menším a levnějším skleníkem. Možná už jste zkušení a máte v plánu investovat do něčeho lepšího. Ať už je váš záměr jakýkoliv, zvažte své požadavky, než se ke koupi skleníku rozhodnete.


Možná sami sobě pokládáte otázku, jak vybrat pro vaši zahradu správný skleník, když máte na výběr z takového množství? V tomto článku se dozvíte, jaké funkce je třeba mít na paměti při výběru skleníku tak, aby co nejlépe vyhovoval vašim rostlinám.

Vyberte skleník, který vašim rostlinám dopřeje správné světlo

Je obecně známo, že sluneční světlo je nutností pro správný růst rostlin. Možná však nevíte, že přirozené sluneční světlo není tím nejvhodnějším pro vaše rostliny. Popravdě může přímé světlo rostlině uškodit. Tak jako sluneční záření může způsobit popálení lidského těla, stejně tak může spálit i listy vaší rostliny. Bylo prokázáno, že když je světlo rozptýlené, tak více prospívá pěstování. Rostliny rostou až o 30 % rychleji pod rozptýleným světlem než pod přímým světlem.

Zvolte skleník s funkcemi, které prodlouží vegetační období

Ve správném skleníku můžete rostliny pěstovat po celý rok. Pokud to máte v plánu, pořiďte si skleník, který má dobrou izolaci a umožňuje dostatek větrání. Kryt by měl ve skleníku zabezpečit teplo a v případě ochlazení umožnit levnější vytápění. Naopak v letních měsících je potřeba skleník ochladit. Toho docílíte větracími otvory a solárními žaluziemi.

Zvolte skleník, který je možné upravit

S tím, jak se bude váš skleníkový koníček rozvíjet, budete v něm pravděpodobně chtít udělat změny. Při výběru tedy dbejte na to, aby bylo možné do skleníku přidávat další komponenty. Může se jednat o příslušenství ke zvýšení výkonnosti ve skleníku nebo přidaní dalších elementů pro více místa na pěstování. Proto se zajímejte o to, zda je možné ve skleníku provádět změny. Ve vhodném skleníku můžete zároveň pěstovat květiny, tropické rostliny a byliny.

Zvolte pevný a odolný skleník

Dobře vybraný skleník by měl odolat nepřízni počasí. Kameny vymrštěné ze sekačky, větve spadlé ze stromu mohou pro skleník představovat určité nebezpečí. Drsné počasí jako je sníh, vítr, kroupy mohou skleníkům se špatnou konstrukcí uškodit. Neméně důležité je také pevné obložení skleníku.

Zjistěte, jestli má skleník ultrafialovou ochranu

Skleníky by měly být navrženy tak, aby odolaly přímému slunečnímu záření. Aby byla zaručena dlouhodobá životnost, měla by být skleníková konstrukce ošetřena proti UV záření. Při výběru se proto zaměřte na skleníky, které jsou chráněny proti poškození UV zářením. Ujistěte se také, zda-li jsou dostupné náhradní díly a jak by byl finančně náročný jejich nákup.

Vyberte skleník s velkým prostorem pro pěstování

Váš vysněný skleník byste měli zvolit s ohledem na dostupný prostor a tak, aby vyhovoval vašim rostlinám. Mějte na paměti, kolik prostoru pro pěstování vašich rostlin budete potřebovat. Dalším parametrem pro výběr vašeho skleníku je prostor, který máte k dispozici na umístění skleníku. Do skleníku je možné instalovat vestavěné rámy s policemi, které poskytnou další prostor a umožní tak skleník plně využít. Dalším prvkem mohou být závěsné tyče, na které můžete umístit závěsné košíky.

Zvolte skleník, který není náročný na údržbu

Skleník by měl být snadno udržovatelný a lehce omyvatelný. Poohlédněte se po materiálu, který není náchylný na plísně a snadno se nepoškrábe. Pamatujte také na to, že povlak skleníku může být ošetřen proti UV slunečnímu záření a je potřeba dávat pozor, abyste jej nepoškodili. Informujte se o tom, co vše bude údržba vyžadovat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru