Krása a zkáza korálových útesů

Křehkou a rozmanitou krásu korálových útesů obdivoval snad každý z nás. A většina z nás ví, že tyto nádherné mořské ekosystémy jsou velmi ohrožené. Ale ruku na srdce, kolik informací o korálech znáte a víte, proč jsou tak důležité? Jak i my můžeme přispět k záchraně korálových útesů a mnohem více se dozvíte v našem článku.


Korálové útesy tvoří skupiny mořských živočichů

Korálové útesy tvoří skupiny mořských živočichů z kmene žahavců. Korálnatci se vyznačují potlačením vývoje a celý život zůstávají ve stádiu polypa. Existuje kolem 6000 druhů korálů, které žijí přisedle v tropických mořích a vrství své vnější schránky. Během milionů let jsou schopni tímto způsobem vytvořit i ostrov.

Korálové útesy jsou domovem

Korálové útesy tvoří domov pro velké množství živočichů. Důležitá je jejich funkce čištění oceánů. Poskytují domov, úkryt i potravu pro drobné ryby, korýše, mořské plazy, ale také pro manty, delfíny, želvy nebo velryby.

Funkce útesů

Za zmínku také stojí jejich funkce čištění mořské vody. Korály totiž pohlcují oxid uhličitý a tak se jejich úbytek dá srovnávat s ničením deštných pralesů, které má vliv na tvorbu kyslíku v ovzduší.

Dříve se korály vyskytovaly v 200 oblastech po celém světě, dnes jejich počet rapidně klesá. Poškozeno nebo úplně zničeno činností člověka je téměř 90% všech oblastí. Korály jsou velmi citlivé na čistotu prostředí a teplotu vody. Ta by neměla dlouhodobě klesat pod 21 ⁰C nebo přesahovat 38 ⁰C. Oba teplotní extrémy jsou pro korálové útesy velmi nebezpečné.

Korálové útesy

Stejně jako zbytku přírody korálovým útesům nejvíce škodí lidé. V důsledku globálního oteplování se velmi rychle mění teplota vody. Znečištění oceánů zvyšuje kyselost vody, která korály zabíjí. Bezohledný rybolov například likviduje některé druhy ryb, které se živí řasami. Bez jejich přičinění se řasy nekontrolovatelně rozrůstají a ničí celé korálové útesy. V neposlední řadě nepomáhají ani turisté, kteří v touze po suvenýru nakupují na černých trzích nebo si sami korály trhají.

Pomoci zachránit korálové útesy může každý

  • Třiďte odpad a nejlépe nakupujte nejvíce potravin bez obalu.
  • Buďte šetrnější k životnímu prostředí. Nemusíte jezdit stále a všude autem. Továrny vyprodukují více škodlivin, ale říkat si, že jako jedinec nic neovlivníme je jen alibismus.
  • Neotáčejte se k problémům zády, i když se vás přímo nedotýkají. Sdílejte informace s přáteli.
  • Zasaďte strom. Vážně. Kořeny stromů nasávají nečistoty z půdy a ty pak neodtečou do oceánů.

A pokud vás ochrana korálových útesů zajímá, více informací se dozvíte zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru