Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je tradiční bylinka, známá dnes spíše jako přírodní lék na deprese a poruchy spánku, měla pestré využití již mnohem dříve. Historické kořeny sahají do starověkého Řecka a Říma. Užívala se mimo jiné také na epilepsii, což málokdo ví. Domorodci v Americe s kozlíkem zase hojili rány a vředy. V jednom se však shodneme – Kozlík lékařský je extra bylina na léčbu psychických poruch včetně úzkostí.


Trpíte nespavostí? Možná Vám pomůže kozlík lékařský

Ač má kozlík lékařský všestranné užití, nejvíce se bezpochyby prosazuje v oblasti spánkové insomnie. Je v podstatě jedno, z jakého důvodu hůře usínáte nebo se budíte a nejde vám dál spát, kozlík se postará o váš nerušený spánek.

Děje se tak na základě působení kyseliny gama-aminomáselné (GABA), což je zjednodušeně řečeno – neurotransmiter. Ten vysílá našemu mozku povel. Kozlík snižuje aktivitu neuronů, jelikož tuto kyselinu obsahuje.

Kozlík lékařský má tedy současně i sedativní účinek, kterého se využívá zejména ke zlepšení kvality spánku. A výhodou je, že oproti jiným medikamentům, vstáváte čilí a odpočatí. GABA rovněž umí regulovat krevní tlak. Pokud máte vysoký krevní tlak, jste více ohroženi infarktem nebo mrtvicí. Minimalizujte toto riziko a naordinujte si kozlík.

Ve zdravém těle, zdravý duch

V kořenu kozlíku jsou látky, jenž blahodárně ovlivňují úzkost. Tím dochází k úlevě a relaxaci. Kozlík stabilizuje centrální nervovou soustavu. Díky tomu udržuje na uzdě i stres.

Kozlík lékařský proti bolesti a svalové relaxaci

Ano, i do této kategorie můžeme kozlík bez obav zařadit. Extrakt kozlíku v podobě esenciálního oleje, dokáže mít podobné účinky jako Aspirin. V tomto případě potencuje účinek analgetik, tudíž bolest odezní mnohem rychleji.

O sedativním účinku již víme, ale kozlík je také užitečný při křečích. Zde by měly zpozornět především ženy, které mívají menstruační křeče. Dokáže uvolnit stahy děložního svalstva.

V jaké formě ho lze užívat?

Kozlík lékařský se prodává jako doplněk stravy a je dostupný jako extrakt v prášku nebo tekuté formě. Jako sušená bylina je dále významný v čajích nebo pilulkách.

Mohlo by Vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru