Jestliže vás jarní počasí motivovalo k tomu, abyste si sami něco vypěstovali, je ten správný čas začít sázet. Už ve škole jsem měla ráda projekty s klíčením fazolí na kousku mokré vaty. S dětmi můžete pozorovat, jak semínka klíčí a pomalu vzniká nová rostlina. Při troše trpělivosti si vypěstujete vlastní zeleninu nebo květiny.

 

 

Již v únoru můžete předpěstovávat sazeničky rostlin jako jsou papriky nebo rajčata, které mají dlouhou vegetační dobu. Podobné je to s lobelkami nebo petúniemi. Pokud jste tento termín nestihli, nezoufejte. Rostliny vám vyrostou stejně, jen budou kvést či plodit později.

 

Sazeničky za oknem

V dnešní době seženete většinu potřebných pomůcek k pěstování v každém supermarketu. V tomto období jsou obchody plné sázecích nádob, substrátů, sáčků se semínky i rozprašovačů. To je asi ve zkratce vše, co budete potřebovat. Pak už jen umístěte semínka do mělké misky na slunné a teplé místo v bytě a pravidelně je roste. Už během chvilky začnou rašit malé klíčky.

 

 

Je dobré použít lehký substrát, který můžete navíc smísit s pískem pro odlehčení. Ideální je také překrýt rostlinky perforovanou potravinovou folií. Tím jim vytvoříte lepší mikroklima a zemina nebude mít tendenci vysychat.

Když rostliny povyrostou, je dobré přesadit je a dopřát jim více prostoru pro jejich vývoj. Zkušení zahradníci přesazují malé rostlinky několikrát po sobě, ale zvláště u těch opravdu drobných si musíte dát pozor, abyste je zbytečně nepotrhali.  

Rostliny se přemisťují ven tradičně až v květnu po tzv. zmrzlých mužích. V dubnu mohou přijít ještě ranní mrazy, které by vaší práci zhatily. V tomto mezidobí je dobré mít rostliny na chladnějším slunném místě, které nepromrzá. Využít můžete například okno garáže nebo chodbu panelového domu. Kdybyste nechali sazeničky příliš dlouho v teplém prostředí vašeho bytu, rostliny by měli tendenci růst zbytečně vysoko.

 

 

TIP: Nejlepším pomocníkem jsou samotné sáčky obsahující semínka. Jednak je můžete použít k označení osázené plochy a také je na nich vždy uvedeno, kdy a jak rostliny správně vysévat a pěstovat.

Zdroj: autor

AK