Záplava fialových květů

Přesně si vzpomínám na dobu, kdy u mě vznikla obsesivní touha po fialových rostlinách. Jako dospívající holka jsem viděla romantický film Jak přicházejí sny s Robinem Williamsem. Hlavní postava se ocitá ve stavu mezi životem, ve světě fantazie a vzpomínek, kde se setkává se svou rodinou. Děti jako malé zahynuly při autonehodě a manželka pod vlivem tragických okolností spáchala sebevraždu. Příběh jako takový je velmi emotivní a dramatický, ale mé vzpomínky se vážou na monumentální strom plný fialových květů, který stál uprostřed snového světa.


strom plný fialových květů

Šeřík fialový klasik

Šeřík je jedním z nejrozšířenějších okrasných keřů u nás, ale věděli jste, že existuje přes 30 druhů a stovky kultivarů této rostliny? Pro někoho je moc všední a pro jiné je srdcovou záležitostí.

Neoblíbenost šeříku

V neoblibě je možná kvůli tomu, že se stal symbolem socialistické propagandy. A také proto, že se velmi rychle množí pomocí odnoží. Pokud nechcete nekontrolovatelný hustý porost, budete keře muset zkracovat a prořezávat.

Já mám ráda tuto nenáročnou dřevinu, která na jaře ozdobí a provoní zahradu. Šeříkům se daří na slunných stanovištích, ale zvládnou i polostín. Rostliny nejsou náročné na množství zálivky, ani kvalitu půdy. Samozřejmě v horkých dnech jim trocha vody prospěje a pro lepší růst je můžete přihnojit.

Pěstování šeříku

Množí se prý velmi jednoduše pomocí řízkování. To je pro mne stejný pojem jako leptání kovů. Vím co to znamená, ale rozhodně to nehodlám zkoušet. Proto za mě, zvláště pokud se zahradničením začínáte tak jako já, zajděte do obchodu a vyberte si nějaký zajímavý kultivar šeříku podle vašich představ.

šeřík

Motýlí keř

Komule Davidova nebo také počeštěně budleja, byl u nás před pár lety málo známý keř. Dnes je oblíbenou rostlinou pro mnoho zahrádkářů, známou také pod názvem motýlí keř nebo letní šeřík.

S klasickým šeříkem má společné pouze zbarvení a tvar květů, který je ale méně výrazný. Naproti tomu nás svým květenstvím bude těšit v letním období a na své kuželovité lata bude lákat desítky pestrobarevných motýlů. Rostlinu vysaďte na viditelné místo vedle sezení nebo okna, ať můžete v poklidu sledovat hemžení nektaru chtivých hostů.

Komule podobně jako šeřík není náročná na zálivku nebo půdní podmínky a daří se jí na slunných stanovištích. Keře zastřihávejte v předjaří a nebojte se razantnějších zásahů, obrůstají velmi rychle a díky pravidelnému zkracování zesílí jejich kmen. Naopak se vyvarujte zastřihávání v mrazivým dnech. Po odkvětu zbavte rostlinu suchých květů.

šeřík Motýlí keř

Pnoucí legenda

Vistárie tvoří velké dřevnaté liány, které v době květu zdobí až půlmetrové hrozny nejčastěji fialových květů. Všimnout si jich můžete zejména u starších vil, kde rámují vchody nebo pergoly.

Vistárie je odolná a rychle rostoucí dřevina, která poprvé vykvete za pět až osm let v závislosti na druhu rostliny. Zvládne slunné stanoviště i polostín a na kvalitu půdy není náročná. Občasnou výživu uvítá, ale vistárie se přihnojují výhradně kyselými hnojivy.

Jelikož se jedná o popínavou rostlinu, potřebuje pro svůj růst oproru. Opěrná konstrukce musí být velmi pevná, protože letité vistárie mají silné kmeny s těžkými větvemi, které snadno rozlomí dřevěné mříže a mohou způsobit i poškození domu.

Kvůli výše zmíněným vlastnostem bojuji s manželem o umístění čisté kvetoucí nádhery k nám na zahradu. Musím si velmi dobře promyslet, kam a jak rostlinu zasadím také proto, že dorůstá do výšky 20 metrů a šířky 10 metrů. Samozřejmě, že se dá jako každá okrasná dřevina upravovat stříháním a řezem, ale kdo by nechtěl na zahradě fialový vodopád.

Mohlo by Vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru