Tři byliny, které zatočí s podzimní únavou

Září klade vysoké nároky jak na rodiče malých i větších dětí, tak na jejich kolegy navrátivší se z dovolených. Aby vás nezaskočily nadcházející chladné večery a úbytek slunečního svitu, můžete již nyní zapracovat na povzbuzení mysli a zvýšení imunity. Pokud je to možné, dopřejte svému organismu detox, který se doporučuje nejen na jaře, ale i na podzim. Vybrali jsme pro vás tři byliny, které vám s tím pomůžou.


Kopřiva

Kopřiva dokáže vašemu tělu dodat vitalitu a energii. Šíře jejího působení na organismus je přímo mimořádná. Podporuje krvetvorbu a krevní oběh, posiluje obranyschopnost a činnost imunitního systému. S nastupujícím chladem oceníte, že zklidňuje podrážděné průdušky a pomáhá při vykašlávání. Příznivě ovlivňuje srdce a snižuje pocit těžkých nohou. Navíc napomáhá revitalizaci pokožky a omezuje tvorbu lupů. Kromě sáčkového či sypaného čaje seženete rovněž tinkturu z pupenů Kopřivy. Široké využití má tato léčivka i v kuchyni – můžete s ní pracovat jako s náhradou listového špenátu.

Smetánka lékařská (pampeliška)

Příznivé účinky Smetánky na lidský organismus znali již staří Římané. Její kořeny na podzim obsahují až 40 % inulinu, díky němuž působí ve střevním traktu jako prebiotikum a přispívá k jeho správné funkci. Smetánka usnadňuje trávení a pomáhá udržovat fyziologickou kyselost v žaludku. Podporuje činnost vylučovací soustavy a přispívá k detoxikaci organismu. Dostupné jsou sušené listy i květ. Sušený kořen Smetánky se prodává jako bezkofeinová náhražka kávy vhodná i pro těhotné ženy. Různé části Smetánky seženete také ve formě tinktury.

Leuzea (Maralí kořen)

Již první ruští osadníci zjistili, že jeleni maralové na podzim vyhrabávají kořeny této rostliny a požírají je. Leuzea prokazuje tonizační a imunostimulační účinky podobné ženšenu. Povzbuzuje mentální aktivitu, stimuluje životní procesy, pomáhá v adaptaci organismu na stres. Příznivě ovlivňuje činnost srdce a cév. Vychvalovaná je při léčbě prostaty. Kromě sušeného kořene si můžete zakoupit tinkturu nebo extrakt v kapslích. Nedoporučuje se však při vysokém krevním tlaku a těžkých poruchách ledvin a jater.

Spoléhat ovšem nemusíte jen na byliny. Před podzimními chmurami vás ochrání třeba i pravidelné procházky. Vyražte do lesa na houby, za deště pak na prohlídku místního zámku! Vedle nešlápnete ani s hlídáním správné životosprávy, zejména s omezením příjmu tuků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru