Co dát jako dárek novorozenci, či novopečeným rodičům?

Dárek novorozenci není jen slušnost a zvyk, nýbrž i určitá pomoc novopečeným rodičům. Začátky bývají krušné, jak po fyzické, psychické, tak i po finanční stránce.


Hračky

Hračka je nejspíše první věc, která napadne každého jako dárek pro dítě. Tady ale musíme být opatrní. Vždy musíme přihlížet na doporučený věk dítěte. V každém dobrém hračkářství vám obsluha pomůže s výběrem a doporučí to pravé. Hračky jsou také dárky, které dětem dávají téměř všichni, takže může ve finále spíš překážet. Doporučujeme něco hracího a hodně barevného.

Oblečení

Oblečení je skělý dárek novorozenci prodávají se i celé soupravy. Obchody jsou plné roztomilých dětských věciček. Pocit, že vypadá novorozenec ještě roztomileji, a to díky vám, je k nezaplacení. Oblečení je navíc i velmi praktický dárek, za který bude maminka rozhodně šťastná. Co ale vybrat, aby byla zachovaná funkčnost a styl? Vybírejte věci, které se opravdu hodí, např.: body s dlouhým či krátkým rukávem, kalhoty, ponožky, čepičky. Všechny tyto věci kupujte raději o velikost větší, novorozenci rostou rychle a velikost se mnohdy špatně odhaduje. Nekupujte například boty – dítě stejně ještě chodit neumí, a navíc mu většinou boty nedrží pevně na noze a padají. Dále nekupujte oblečení, které by mohlo být dítěti nepříjemné nebo z umělých materiálů. Nejlepším materiálem je bavlna.

Látkové pleny

Látkové pleny se dávno nepoužívají jen na přebalování. Jsou skvělým pomocníkem na utírání dětí, jako přehoz přes rameno, když si na sebe chcete položit dítě, používá se i jako zástěna před sluníčkem do kočárku, ke smrkání anebo později jako bryndák. Kvalitní látkové pleny jsou navíc celkem drahé a je jich potřeba hodně, proto s nimi rodiče určitě potěšíte. Navíc se dnes již nedělají jen bílé, ale i vzorované či s obrázkem.

Kosmetika

Kosmetika je trochu ošemetné téma. Každá maminka používá jinou značku, která dítěti vyhovuje. Na změny značky kosmetiky jsou děti často citlivé a náchylné na podráždění pokožky. Proto pokud kupujete kosmetiku, měli byste si být jisti, že ji maminka používá, nebo ji třeba chtěla vyzkoušet. Pokud si všimnete toho, jakou značku kosmetiky maminka pro své dítě používá, a následně ji jim dáte jako dárek, bod pro vás! Pokud znáte velikost a značku jednorázových plenek, můžete koupit i je. Nebo například přebalovací podložky, či vlhčené ubrousku. Opět si ale dejte pozor na správnou a vyhovující značku.

Originální dárek

Pokud chcete zapůsobit, kupte něco originálního a na míru např. vtipné body pro miminko. Dnes se dá pořídit spousta věcí se jménem dítěte – klip na dudlík, pohádková kniha, oblečení, deky nebo různé dekorace.

Dárky pro novopečené rodiče

Pokud si myslíte, že by si dárek zasloužili i rodiče dítěte, máte naprostou pravdu. Vhodným dárkem může být lahev vína, čokoláda, či nějaké jiné pochutiny. Pokud máte na dárek větší rozpočet, potěšte je poukazem do wellness nebo se podívejte na zajímavé pobyty pro dva. Hodit se rozhodně může i kniha o výchově a dětech.

Další

Lahev na mléko, dudlíky, dětské fotoalbum, či knihu, kde se dá zaznamenávat růst a pokroky dítěte, knihu přeřeků a hlášek. Někdo například i věnuje drahou flašku alkoholu, kterou mají rodiče předat dítěti, když mu/jí bude 18 let.

Co NEDÁVAT jako dárek novorozenci?

  • Plyšáky – plyšáka s největší pravděpodobností dostane dítě od každého druhého. Plyšáci navíc novorozence ve většině případů nezajímají.
  • Již použité věci – dárek pro novorozence by měl být vždy nový. Dávat jako dárek něco již použitého je neslušné. To samé platí o nepoužitých věcech, které ale ležely ve skříni několik let.
  • Různé kostýmy – dítěti můžou být takové věci nepříjemné a většinou se dělají z umělých materiálů, což je pro děti nevhodné.
  • Jídlo – kapsičky, dobroty, přesnídávky, skleničky – nic z toho novorozenec stejně jíst nemůže.

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru