Jak si udržet svou motivaci?

Většina lidí chce ve svém životě změnit alespoň jednu věc. Může však být obtížné najít motivaci k tomu, abyste začali. Pokud vás zajímá, jak si udržet motivaci, je tento průvodce určen právě vám.


Náš mozek je evolučně nastaven na krátkodobé přežití: jde nám o dosažení výsledků tady a teď. Dlouhodobé strategické projekty přitom nejsou pro nás jednoduché, absolvovat dlouhou cestu posetou neúspěchy a udržet si snahu o dosažení cíle je nesmírně obtížné.

Motivace je touha něco dokázat a pohání nás k tomu, abychom se stali úspěšnými. Mít motivaci k dosažení svých cílů a snů, ať už jsou jakékoli, je zásadní.

Motivovat se je důležité, protože nám umožňuje měnit naše chování, zlepšovat naše dovednosti, rozvíjet kreativitu, vytvářet konkrétní cíle, rozšiřovat naše zájmy, formulovat plány a objevovat talenty.

Typy motivace

Vnější motivace: V tomto typu motivace je chování řízeno vnějšími odměnami, jako jsou peníze, kádrový posudek, známka a pochvala.

Vnitřní motivace: U tohoto typu motivace dochází k zapojení do chování, protože je osobně prospěšné, nikoliv pro vnější odměnu.

Dobrým příkladem vnitřní motivace je zapojení se do sportu pro zábavu, místo abyste usilovali o výhru.

Jak zvýšit motivaci?

Negativní zpětná vazba, kterou obdržíte v průběhu své činnosti, může být skutečná nebo smyšlená. V každém případě existují metody, jak motivaci obnovit nebo udržet. “Předstíraný” neúspěch (projevující se jako přehnaná reakce na negativní zpětnou vazbu nebo nedostatečné ocenění pozitivního výsledku) lze zmírnit změnou způsobu, jakým vnímáte svou práci a úspěchy. Přizpůsobením svého chování můžete překonat i skutečný neúspěch. Zde je několik tipů, které vám pomohou vymanit se z kruhu demotivace.

Stanovte si malé dosažitelné cíle

Psychologové zjistili, že když lidé dosáhnou pokroku při plnění svých cílů, cítí se motivováni jít dál. Úspěch totiž potvrzuje vaše původní výpočty odměny. Rozdělte si hlavní dlouhodobý cíl na menší kroky. Tak malé, abyste si byli stoprocentně jisti, že každý z nich je dosažitelný. Dosažením každého z nich získáte zároveň dávku motivace pro další.

Řekněme, že vaším dlouhodobým cílem je vybudovat společnost s obratem 1 miliardy dolarů. To samozřejmě může trvat roky. Abyste si udrželi motivaci po tak dlouhou dobu, musíte každý týden pociťovat výsledky své práce. Stanovte si malé cíle, které můžete splnit za 7 dní. Pokaždé, když dosáhnete výsledků, budete mít motivaci pokračovat.

Interpretovat selhání jiným způsobem

Když se vám něco nepodaří, ztratíte motivaci, protože náš evolučně uvězněný opičí mozek požaduje, abyste přestali investovat čas a peníze do příležitosti, o které si myslí, že nebude úspěšná. Naučte ho chápat, že neúspěch je podnětem k učení, k rozvoji.

Můžete analyzovat situaci, zjistit příčiny neúspěchu a pak zkusit něco nového, co bude pravděpodobně fungovat. Když se vám nepodaří dosáhnout cíle, neoznačujte to za porážku. Místo toho, abyste si říkali: “Jsem neúspěšný,” řekněte si: “Tentokrát jsem prohrál, ale z dlouhodobého hlediska vyhraji.”

Aktualizujte svou definici úspěchu

Když se rozhodnete začít podnikat, vaším cílem je pravděpodobně vydělat peníze. Mnoho talentovaných podnikatelů používá účinné strategie a tvrdě pracuje na dosažení svých cílů.

Nejen u nováčků však existuje vysoká pravděpodobnost neúspěchu. I ti nejzkušenější, nejtalentovanější a nejpracovitější podnikatelé někdy selžou. Nevíte, jak se změní ekonomika, jaké nové proměnné ovlivní váš trh nebo jak se změní preference spotřebitelů. Tyto faktory z velké části nemůžete ovlivnit. Pokud dovolíte, aby vaše motivace závisela na vnějších silách, které nemůžete ovlivnit, nevyhnutelně se setkáte s neúspěchem. Místo toho definujte úspěch jako správné rozhodnutí a jeho co nejlepší provedení.

Přijměte novou výzvu

Můžete dostávat odměny, ale pokud tyto odměny neodpovídají vašim očekáváním a vašim skutečným schopnostem (nebo spíše vašemu názoru na ně), nemusí vás motivovat. Neustálá práce při nízkém výkonu sice může šetřit energii, ale často vede k dalším problémům.” Najděte si příležitost pustit se do nového projektu v práci nebo si zorganizujte aktivitu mimo práci, která pro vás bude výzvou.

Zvýšení hodnoty nečinnosti

Pokud jste právě vyhráli počítačovou hru, váš mozek dostane dávku dopaminu a bude si myslet, že jste udělali něco užitečného. Ve skutečnosti tomu tak samozřejmě není.

Připomeňte si, že vyšplhat se na vrchol žebříčku World of Warcraft není ve skutečnosti tak cool jako uběhnout 10 km, úspěšně uzavřít obchod nebo založit neziskovku, o které jste tak dlouho snili. Naopak, pokud trávíte hraním her příliš mnoho času, jen se tím vzdalujete od svých cílů.

Změna strategie

Pokud nejste spokojeni s dosaženými výsledky, zamyslete se nad tím, proč se vám nedostává dostatečné odměny a co můžete udělat pro zlepšení situace.

Je možné, že pracujete na správném projektu nebo se snažíte využít skvělé příležitosti, ale potřebujete jen změnit způsob, jakým to děláte. Pokud se například váš blog nerozvíjí tak, jak jste si přáli, možná budete muset přejít od psaní krátkých článků k dlouhým a vytvářet je poněkud méně často. Možná se také budete muset naučit nebo zlepšit dovednosti, které vám pomohou uspět.

Zpětná vazba ovlivňuje vaši motivaci a vaše motivace ovlivňuje vaši schopnost produktivně jednat. Pozitivní odměny jsou silným zdrojem motivace. Nedostatek pozitivních odměn nebo negativní zpětné vazby může snížit vaši motivaci, a tím i efektivitu. Najděte způsoby, jak získat pozitivní zpětnou vazbu, která vám pomůže vybudovat a udržet motivaci v těžkých chvílích.

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru