Na podzimní neduhy, využijte pomoc z mocné přírody

Každodenní shon nás vede k vyčerpanosti. Začala škola, musíme od práce a pak hned domů, kde se na nás valí další povinnosti. Počasí nám ukazuje, že se blíží zima. Venku je šero a brzy se stmívá. Výkyvy počasí v nás probouzejí různé neduhy a tělo nám dává jasně najevo, že je unavené. Pojďme tomu předejít a podívejme se, jak s takovým podzimním nachlazením zatočit. 


V ordinacích to žije

Jak nám v období podzimu přibývají různé potíže s dýchacími cestami, angínami a rýmičkami, plní se ordinace praktických lékařů téměř všude. Ne vždy je nutné, abyste vysedávali v čekárně, kde můžete podlehnou ještě dalším neduhům, než vás aktuálně trápí.

Rýma, běžný jev

Nejčastějším problémem, který na podzim vystrkuje růžky, je plný nos. Rýma je snad nejnesnesitelnějším nachlazením vůbec. O tom by mohli vyprávět hlavně muži. Jedná se o zánět sliznice nosu, kterému se dá v těchto měsících jen těžko předejít.

Každý se chce rýmy co nejdříve zbavit a tak sáhne po spreji do nosu, a po pár dnech má pokoj. Tak to bohužel není to pravé ořechové, protože se rýma řádně nedoléčí a brzy se vrátí, nebo napáchá jiné škody. Nejlepší je tomu dát čas, pít bylinkové čaje a celkově hodně tekutin, a hlavně se snažit dostat z těla co nejvíce hlenu. Pokud do sebe nedostaneme dostatek tekutin, hlen zhoustne a zasekne se v dutinách.

Když se k rýmě přidá kašel

Někdy přijde jen rýma, jindy nás to skolí úplně všechno. Nemusí to být zrovna chřipka, jen je to podobné a mírnější. Nachlazení na podzim je zcela časté, a kromě rýmy a kašle se může přidat také zvýšená teplota a bolesti v krku.

Při nachlazení se doporučuje dodržovat klidový režim. Člověk by měl odpočívat a nechat pracovní povinnosti na dny, kdy už bude lépe. Mnoho lidí dělá tu chybu, že jde do práce, kde nachlazení přechodí, a ono to pak později přiletí zpátky jako bumerang, silnější ve formě chřipky.

Při nachlazení můžeme využít léčivou moc bylin, které zmírňují příznaky a pomáhají s ním účinně zatočit. Velmi skvělým pomocníkem a přírodním antibiotikem je česnek, který dokáže snížit horečku a s viry se nemazlí.

Česnek s medem, kombinace k nezaplacení

  • Vezměte menší čistou zavařovací sklenici a naplňte ji oloupanými stroužky česneku. Je třeba je nejprve lehce zmáčknout, aby pak pustily šťávu do medu.
  • Zalijte nejlépe medem od včelaře tak, aby byl česnek zcela ponořený.
  • Sklenici nechte na teplém místě po dobu jednoho měsíce stát. Důležité je, aby měla pootevřené víčko, aby nám při fermentaci nevytekl obsah.
  • Každý den je třeba směs pořádně protřepat.
  • Po měsíci vydrží téměř rok v lednici. Užívat ho je možné už v průběhu fermentace.

Naše babičky říkávaly: „Tři dny nachlazení přichází, tři dny se drží a tři dny odchází.”

Chřipka klepe na dveře

Nesnesitelná bolest hlavy, horečka stoupá, začínají bolet klouby a k tomu všemu se ještě přidal vysilující kašel. To nás přišla navštívit chřipka. Tady už nás antibiotika příliš nezachrání, protože je chřipka virové onemocnění, a antibiotika zabírají jen při onemocnění bakteriálním.

Největší chybou při chřipce je nedostatek čistého vzduchu. Důležité je právě naopak pořádné větrání a zvlhčování vzduchu. Na zvlhčení vzduchu je vhodné použití mokré textilie, nebo pokud máte doma zvlhčovač vzduchu.

Máte-li chřipku, vážně nechoďte do práce. Chřipka je stav, který se musí pořádně vyléčit. Nejdůležitější je dostatek tekutin. Tekutiny můžeme doplňovat v podobě bylinných čajů. Nejlepším a velmi chutným čajem je čaj lipový. Pokud si uděláme odvar z kombinace lípy a černého bezu, pomůže nám se pořádně vypotit.

Síla křenu

Skvělý způsob, jak se zbavit příznaků chřipky je křenový sirup.

  • Křen nastrouháme do menší sklenice a zasypeme třtinovým cukrem.
  • Jakmile pustí šťávu, můžeme pomocí čajové lžičky užívat třikrát denně.

Křenový sirup je plný vitamínu C, posiluje imunitu a odhleňuje.

Prevence půl zdraví

Dopujete se všelijakými vitamíny, jíte hodně zdravých potravin a snažíte se dělat všechno pro to, abyste se vyhnuli všelijakým neduhům? Je to na jednu stranu dobře, na druhou stranu se zase nemá nic přehánět. Taková rýma skolí i člověka se silnou imunitou, který nikdy pořádně nemarodí.

Správná strava nad zlato

Se správnou stravou byste měli začít už v létě, kdy to nejednoho z nás zkrátka pokouší. To je zmrzlinka, koktejly, tropické ovoce, kombinace teplého a studeného pokrmu či nápoje. Díky především mléčným výrobkům a dalším letním dopřávaným specialitám jsme si jednoduše zahlenili organismus.

Podzimní jídelníček

Pokud bychom chtěli jít tou správnou cestou a jíst opravdu to, co je nám zdraví prospěšné, zaměříme se na sezónní stravu. Už naši předkové se řídili tím, co zrovna bylo možné v určitém období roku konzumovat. Na podzim se sklízí jablka, švestky, sbírají se ořechy, sklízí se kořenová zelenina a brambory.

Strava by měla být tučnější, neměla by být studená, ani lehká, spíše těžší ve větším množství, aby nás zahřála v chladných dnech.

Do jídelníčku bychom měli také zařadit vývary, které nás zahřejí, a naopak bychom se měli vyvarovat potravin s velkým množstvím cukru. Doporučuje se také omezit obiloviny a užívat převážně ty bezlepkové. Nezapomínejte také na důležité bílkoviny a tuky.

Bylinky zahřejí

Jak voní podzim? V přírodě je cítit vůně kaštanů a žaludů, někdo zase tvrdí, že podzim voní stářím. Někoho zahřeje vůně dýňové polévky, nebo jablečný čaj. Každý to má jinak. Jak je to s bylinkami?

Teplé a voňavé koření

Podzim přináší mnoho dobrot, které nás pak provází celé chladné období roku. Kdo by neznal hřejivou chuť zázvoru, skořice, nebo kari. Přesně tato koření jsou nejčastějšími pomocníky v kuchyni.

Bylinkové čaje

Nejčastěji užívaným čajem je čaj šípkový, který nás nadopuje vitamínem C, dále se hodně přidává do čaje zázvor a skořice.

Vitamínová bomba, šípkový sirup

  • Na procházce v přírodě natrháme kilo šípků, které pak pořádně omyjeme a nasekáme, nebo rozdrtíme.
  • Šípky společně s jedním litrem vody čtvrt hodinky povaříme a následně necháme dvě hodiny odpočívat.
  • Scedíme směs a získáme tak příjemnou mrkvově zbarvenou tekutinu do které přidáme půl kila cukru a vrátíme na plotnu, kde povaříme dalších deset minut, dokud se cukr zcela nerozpustí.
  • Hotový sirup nalijeme do lahví a dle potřeby užíváme. Skvěle chutná v čaji jako prevence proti podzimním a zimním neduhům.

Jakmile jsme připraveni na období zimy, nic nás nepřekvapí.  Podzim nám přináší mnoho zdravých dobrot a bylinek pro příjemné prožití chladných dnů. Užívejme si tedy barevné období plné zajímavých vůní a chutí bez starostí.

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru