Šalvěj lékařská a její léčivé účinky

Její původ je v jižní Evropě. V našich podmínkách se vysazuje na zahradách. Její výška dosahuje 30 – 70 centimetrů. Pyšní se fialově zbarvenými květy. Listy, které jsou uspořádány naproti sobě jsou pokryty stříbrným povlakem. Listy voní hořce a kořenitě. Dobře se jí daří na slunných místech. Slovo šalvěj pochází z latinského názvu ,,salvare” – vyléčit, spasit.


Šalvěj a její léčivé účinky

Konzumace čaje ze šalvěje působí proti mrtvici a pomáhá při obrně. Šalvěj a levandule jsou jediné dvě byliny, které blahodárně působí proti pocení v noci. Lékaři využívají tuto rostlinu k léčbě křečí, při problémech s míchou a žlázami a při chvění končetin. Při léčbě těchto nemocí se pijí 2 šálky čaje denně.

Čaj má léčivé účinky při potížích s játry, pomáhá při nadýmání, čistí krev.

Pro vnější užití čaj dobře poslouží pří zánětech mandlí, bolesti v krku, hnisání zubů, zánětech dutiny ústní a hrtanu. Při krvácení dásní se kloktá nebo se přikládají na postižené místo vatové tampóny.

Sedací koupel ze šalvěje se doporučuje lidem, kteří mají slabé nervy a ženám s nemocnou dolní částí těla.

Kromě léčivých účinků se využívá šalvěj také jako koření. Nejvíce se hodí do mastných jídel z husího, krůtího, vepřového masa nebo k divočině.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru