Vaječné skořápky nevyhazujte

Už naši předci věděli, že vyhazovat vaječné skořápky do odpadkového koše je nesmysl. Můžou nám být totiž ještě v mnohém velmi užitečné.


Tak třeba staří Egypťané si jimi bělili zuby, ze 14. století zase pochází první zmínka o tom, že se prachem z vaječných skořápek plnily přesýpací hodiny. Dnes? Skořápky jsou skvělým pomocníkem nejen pro zahradníky, dobře poslouží i domácím hospodyňkám, podle lidových receptů jsou také přínosné pro zdraví a krásu.

Jaké prospěšné látky se ve skořápce skrývají?

Skořápka je jedinečným zdrojem užitečných látek. Jsou to například:

  • jód – je velmi důležitý pro náš organismus, například pro správnou funkci štítné žlázy. Prospěšný je ale i pro kůži, vlasy, zuby či nehty.
  • zinek – podporuje hojení ekzémů a ran, pomáhá při vypadávání vlasů, posiluje imunitu
  • měď – hraje důležitou roli při tvorbě pigmentu. Nedostatek mědi v těle může být příčinou předčasného šedivění
  • železo – mimo jiné je důležité pro správný růst a vývoj dětí. Podporuje správnou funkci imunitního systému, bystří intelekt
  • mangan – nezbytná látka pro zdravé a pevné kosti, ale i pro správně fungující nervový systém
  • kobalt – je významný pro proces krvetvorby
  • fosfor – spolu s vápníkem patří mezi důležité složky kostí a zubů
  • uhličitany vápenatý – látka, která se používá ke hnojení
  • uhličitan hořečnatý – rovněž se přidává do průmyslových hnojiv. Dodává totiž rostlinám hořčík potřebný pro jejich růst a vývoj
  • oxid hlinitý – řadí se mezi nejtvrdší materiály. Škála jeho využití je velmi široká. Často se s ním lze setkat v podobě smirkového papíru, v leštidlech na parkety zaručuje jejich větší odolnost, přidává se do zubních past, vyrábí se z něho umělé kyčelní klouby…
  • kysličník křemičitý – dobře pohlcuje vodu, v potravinářství se využívá jako bezpečná přídatná látka (pod označením E551), která zabraňuje zvlhnutí výrobku
  • kysličník fosforečný – používá se jako dehydratační činidlo

Vaječné skořápky do kompostu, do dřezu, či na bílé prádlo

Na co všechno můžeme usušené vaječné skořápky použít? Nevěřili byste, ale dokáží toho hodně. Tak třeba:

Vaječné skořápky do dřezu nebo na bílé přádlo

  • Vyčistí hrnce a hrnky. Zlikvidují zahnědlý povlak, který zůstává v šálku po kávě, ale i další usazeniny v kuchyňském nádobí. Jak? Nalijte do kastrolu či hrníčku vodu, přidejte rozdrcené skořápky a nechte stát do druhého dne. Pak stačí už jen vypláchnout.
  • Skvěle odstraní připáleniny. A to zcela jednoduše. Použijte skořápky místo drátěnky.
  • Vybělí zaprané prádlo.Stačí, když do bubnu pračky přidáte v plátěném sáčku zabalené rozdrcené skořápky z několika vajíček spolu s plátkem citrónu.
  • Vyčistí odpad. Skořápky vám nahradí chemický čisticí prostředek, když potřebujete odmastit a zbavit se nahromaděných nečistot v kuchyňském odpadu.

Vaječné skořápky jako hnojivo

  • Zkvalitní kompost. To vám zaručí vápník a fosfor, které skořápka obsahuje. Než je však ke kompostu přidáte, předem je rozdrťte. Skořápka se totiž špatně rozkládá.
  • Odpudí hlemýždě. Stačí jen posypat skořápkami zem u zeleniny či květin. Měkkýši totiž drsný povrch nepřelezou.
  • Přispěje ke krásnému a zdravému vzhledu květin. Při jarní přesadbě je přidejte k půdě do květináče. Můžete si z nich udělat ale i roztok na zalévání kytek. Stačí skořápky opět nechat tak dva dny vylouhovat ve vodě, kterou pak scedíte.
  • Obohatí úrodu rajčat. Sazenicím se bude dobře dařit, když před přesazením do půdy přihodíte hrst skořápek.

Vaječné skořápky na osteoporózu

Látky, které vaječné skořápky obsahují (viz. výše), také blahodárně působí na náš organismus. Proto užíváním vhodně zpracovaných skořápek můžeme naše zdraví podpořit. Mimo jiné například předcházet osteoporóze, pomůžou i zachovat zdravou prostatu, udrží krásný chrup.

Prostě si připravte prášek nebo tinkturu a pravidelně je užívejte. Jak na to? Skořápky z několika bio či domácích vajec asi pět minut povařte ve vroucí vodě a nechte dobře vyschnout. Poté ještě rozložte na plech a strčte na zhruba deset minut do trouby, vyhřáté na 200 stupňů. Skořápky se tak vysterilizují. Nakonec umelte.

Užívat můžete samotný prášek (neutralizuje nadbytečnou kyselost v žaludku), který je však nutné skladovat v suchých a dobře uzavíratelných lahvičkách. Drť užíváme 3x denně nalačno. Stačí na špičku nože, pokud nespolknete samotné, můžete zapít vodou.

1 gram prášku denně také posiluje kostní tkáň, zahání nespavost a zbaví vás špatné nálady.

Skořápky pomáhají i při svědění kůže

Roztok připravíme tak, že prášek nasypeme do vody promíchané s citronovou šťávou (v samotné vodě se skořápky špatně rozpouštějí) a odstavíme na čtyřiadvacet hodin. Šťávů, která pomáhá při odvápnění kostí, pijeme deci ráno a deci odpoledne.

Na nepříjemné svědění kůže se podle babských rad přidávají skořápky do jablečného octa. V menší nádobě se nálev nechá stát tak dlouho, dokud se skořápky nerozpustí. Pak jím svědivé místo potřeme.

Pleťovou masku získáte tak, že na prach rozemleté skořápky smícháte s rozšlehaným vaječným bílkem. Naneste na pleť a nechte působit zhruba půl hodiny. Poté masku smyjte. Výsledkem bude pleť hebká bez vrásek a pupínků.

Mohlo by Vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru