Zeleninové polévky pro štíhlou linii

Krásnou a štíhlou postavu si asi přeje mít každý, ale ne každý ví o tom, že tohoto cíle lze dosáhnout i bez toho, aby se člověk mučil hladem nebo drastickými a nesmyslnými dietami, které jsou mnohdy spíše na škodu. Řešení je velmi jednoduché – uvařte si poctivé a chuťově výborné zeleninové vývary, možnosti kombinací surovin i koření jsou nepřeberné a fantazii se meze nekladou. Zeleninové polévky kromě toho, že jsou to známí požírači tuků, mají mnoho dalších předností, skvěle chutnají, příjemně zasytí, různé druhy zeleniny obsahují velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů ale například i síry, která má detoxikační účinky, zbavuje efektivně tělo všech nežádoucích patogenů (brokolice, zelí, kapusta, květák). Při přípravě zeleninových polévek lze použít na dochucení celou škálu koření nebo bylinek.


Tajemství zeštíhlujících účinků zeleninových polévek

Moderní vědecké metody odhalily tajemství účinků zeleninových polévek. Jmenuje se cystin, aminokyselina obsahující síru, stavební kámen rostlinných bílkovin a hlavní nositel síry v jejich molekulách. Spolu s cysteinem, další aminokyselinou, se podílí na výstavbě taurinu, který hraje klíčovou roli při metabolismu tuků. Cystin se při vaření zeleniny uvolňuje do polévky, jakmile jí sníte, nastartuje se metabolismus tuků, s přijatou tekutinou se začnou uvolňovat ketonová tělíska – odpadové látky z metabolismu sacharidů (velké množství sacharidů obsahují například brambory), které vyvolávají pocit hladu.

Příprava zelenové polévky

Další výhodou těchto skvělých tukožroutů je velmi jednoduchá příprava – očištěnou zeleninu nakrájíte na kostky, také nudličky nebo kolečka dle vlastní volby, krátce orestujte na másle nebo olivovém oleji, zalejte množstvím vařící vody dle úvahy nebo daného receptu, vařte na mírném ohni 20 až 30 minut, dokud zelenina nezměkne, poté dochuťte libovolným kořením nebo bylinkami, můžete také přidat různé další suroviny, například dušené houby, ovesné vločky, vařené kroupy. Jsou určité druhy zeleniny, které by varem ztratily svoji hodnotu, proto je jen 5 až 7 minut napařte, nakrájejte na kousky a vložte do hotové a z plotny odstavené zeleninové polévky (brokolice, kapusta růžičková a kadeřávek, květák). Důležité upozornění: zeleninové polévky nikdy nezahušťujte jíškou, aby měly požadovaný zeštíhlující efekt. A tady je několik receptů na výborné polévky:

Zeleninová polévka s kadeŕávkem

Tuto polévku si zamiluje celá rodina, kapusta kadeřávek má specifickou jemnou delikátní chuť a společně s ostatními surovinami je nejen skvělým požíračem tuků, ale také má velké množství zdravotních benefitů, je přímo nabita kyselinou listovou, hořčíkem, chlorofylem, celou řadou minerálů, látky v ní obsažené mají silné antioxidační účinky – chrání lidský organismus před škodlivými účinky volných radikálů.

Suroviny pro 4 osoby:

  • 4 velké mrkve
  • 2 střední petržele, kousek celeru
  • 1 cibule
  • 6 velkých listů kapusty kadeřávku
  • tuk na orestování
  • sůl, pepř dle chuti
  • 3 stroužky česneku
  • kurkuma dle chuti (1 kávová lžička)
  • tuk na restování

Postup přípravy:

Kořenovou zeleninu nakrájejte na nudličky, krátce orestujte na tuku, zalijte 1.3 l vařící vody a vařte na mírném ohni. Mezitím omyjte listy kapusty kadeřávku a napařte po dobu 5 – minut. Poté vyjměte a nakrájejte na drobné kousky, vložte do uvařeného vývaru, osolte a dochuťte kořením nebo bylinkami podle vlastní chuti, po odstavení z ohně přidejte rozetřený česnek.

Hráškový krém

Zeleninová polévka se zeleným hráškem je časově nenáročná, ale velmi chutná a výživná.

Suroviny pro 4 osoby:

  • 450 g čerstvého zeleného hrášku (nebo mraženého)
  • 3 větší mrkve
  • 1/2 celeru
  • 1 cibule
  • 1 větší brambor
  • tuk na restování zeleniny
  • bylinky na dochucení, sůl, případně 1/2 kávové lžičky rozetřeného česneku

Postup přípravy:

Kořenovou zeleninu nakrájejte na větší kousky, krátce orestujte a zalejte 1,3 l vařící vody, přidejte oloupanou cibuli rozkrojenou na 2 půlky, očištěný brambor nakrájený na kostky a povařte do změknutí. Mezitím si na pánvi v 1 dcl vařící vody krátce blanšírujte zelený hrášek, po 5 minutách odstavte. Po uvaření vyjměte cibuli, kořenovou zeleninu, brambor a hrášek rozmixujte na kaši a vložte zpět do vývaru, dobře promíchejte, osolte a přidejte koření a bylinky dle libosti – libeček, petržel, česnek, ozdobit je možno také pár kapkami smetany.

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru