Mnemotechnické pomůcky – víte, jak je efektivně používat?

Jistě jste se někdy ocitli v situaci, kdy bylo třeba zapamatovat si určité informace, ale vám to z nějakého důvodu nešlo. Něco takového jsme někdy snad zažili všichni, s mnemotechnickými pomůckami ale můžete své paměti výrazně pomoci. Jak tedy s těmito pomůckami pracovat a ze kterých metod máte na výběr?


Nejprve si definujeme, co to mnemotechnické pomůcky vůbec jsou. Jedná se o slovní či grafickou konstrukci, která má za úkol podpořit zapamatování či zpracování informace. Děje se tak pomocí přidružených informací. S některými z mnemotechnických pomůcek jsme se možná už setkali ve školním prostředí, často se například užívají při výuce vyjmenovaných slov. Jistě si pamatujete na klasickou říkanku BeFeLeMe, Pes Se Veze, která nám pomáhala se zapamatováním si obojetných souhlásek. Díky mnemotechnickým pomůckám si i řada z nás zapamatovala prvky s periodické soustavy prvků. Jednou z těch nejznámějších mnemotechnických pomůcek je určitě počítání délky měsíců v roce podle kloubů na rukách. Vrchol kloubu označuje měsíce s 31 dny, mezery pak měsíce s 30 či 28/29 dny. Jak prosté.

Co se nám špatně pamatuje?

Abstraktní informace dělají naší paměti největší potíže. Jestliže na informaci neshledáváme nic zajímavého a nemáme k ní žádný vztah, bude pro nás velmi těžké vtisknout ji do paměti. Jistě jste se někdy během školních let museli učit něco, k čemu jste neměli žádný vztah. Právě v takové situaci by vám pomohla mnemotechnická pomůcka. Lépe si naopak zapamatujeme pocity, příběhy či obrazy.

Typy mnemotechnických pomůcek

Akrostich

Název zní sice záludně, technika je to nicméně velmi jednoduchá. Stačí užít počáteční písmena či slabiky slov, veršů či řádků, které vám pomohou vybavit si danou informaci. Uvedeme si to na příkladu s poloměrem Zeměkoule. “Šetři se, osle” v sobě ukrývá čtveřici čísel, tedy 6 378 kilometrů. Tato technika vyžaduje trochu fantazie při tvoření akrostichů, s trochou cviku a inspirace z okolí si jistě zvládnete vytvořit vlastní pomůcky na míru.

Akronym

Tuto pomůcku můžete využívat zejména v souvislosti s čísly. Potřebujete si zapamatovat číselnou řadu, třeba telefonní číslo? Pak se vám bude hodit právě akronym. Zde pracujte s tvary čísel. Například číslo na Policii ČR si lehce zapamatujete podle toho, že číslo 8 připomíná pouta, tedy 158. Abyste si uložili do paměti časovou řadu, můžete si vytvořit celý příběh, v němž budou roli hrát zvizualizované číslice.

Metoda loci

Že vám tato metoda nic neříká? Nevadí, vysvětlíme si ji. Bude se vám hodit zejména při potřebě zapamatovat si velké množství informací. Představte si cestu, kterou důvěrně znáte. Na tuto cestu si pak umístěte informace, které si potřebujete uložit do paměti. Poté jen stačí cestou projít a vybavíte si informace, které jste si zde uložili

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru