Čaj Yerba maté

Moderní doba přeje exotickým chutím. Pokud si potrpíte na čaje, pak jste jistě již měli příležitost ochutnat řadu netradičních druhů. Ne všechny nápoje označené jako „čaj“ jsou však vyrobeny z rostliny známé jako čajovník. Takovým případem je například Yerba maté, sušené lístky jihoamerické cesmíny paraguayské.


Přírodní životabudič Yerba maté

Možná jste o něm již slyšeli – nebylo by divu, momentálně totiž zažívá boom. Pradávní indiáni věděli již před staletími, proč jej pít: nápoj lahodné chuti se vyznačuje prokazatelnými stimulačními a posilujícími účinky, dokáže přirozeným způsobem „nakopnout“ unavené, ospalé či vyčerpané tělo a dodat mu potřebné živiny, by opět nastartovalo metabolismus a bylo připravené ke špičkovým výkonům.

Yerba maté je doslova koktejlem vitaminů, antioxidantů, aminokyselin a minerálních látek, které nepřicházejí o své zázračné schopnosti ani po vylouhování v horké vodě. Jediný šálek čaje díky směsi obsažených alkaloidů povzbudí celý organismus, pomůže zbavit se toxinů a vyloučit škodlivé látky. I díky tomu se o něm hovoří jako o čaji, který navrací mládí a zajišťuje dlouhověkost. Dokonce se tvrdí, že při delším užívání pomáhá s hubnutím.

V dýni a s brčkem

Bohatý výčet příznivých vlivů na lidské zdraví ve vás jistě vyvolal otázku, kde se tento zázrak dá sehnat a jak jej vlastně připravit, aby byl skutečně tak účinný, jak o něm píšeme. Odpověď na první otázku je velmi jednoduchá, na yerba maté díky jeho stále rostoucí oblibě narazíte ve většině prodejen se zdravou výživou. Rituál popíjení je poměrně složitý, zvlášť v případě, chcete-li přesně kopírovat tradice původních jihoamerických obyvatel. Ti nápoj servírovali ve vydlabaných dýních (zvaných kalabasa), pili jej brčkem (tzv. bombilou) a často k němu přidávali ovocnou šťávu nebo jiné ochucovadlo, například karamel.

Lístky se po vylouhování nechávají plavat v tekutině. Ještě než je zalijete horkou vodou, nejprve je svlažte trochou studené: zjistíte tak, že vroucí tekutina je nespálí, takže se zachová více cenných látek. A jak vlastně celý zázrak chutná? Na to si budete muset přijít sami – jeho chuť je totiž specifická, výrazná a zemitá, a ne každého osloví hned na první polknutí. Navíc existuje řada regionálních rozdílů. Chystáte-li se v budoucnu navštívit jihoamerický kontinent, rozhodně si nenechte ujít příležitost ochutnat místní pravý yerba maté na více místech.

Mohlo by Vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru