Chcete pomáhat jinak než posíláním peněz? 5 způsobů, jak na to

Často opakovanou větou je: „Myslete globálně, jednejte lokálně.“ Jistotu, že vaše pomoc dorazí přesně tam, kam zamýšlíte, získáte snadno. Když se do pomoci zapojíte ve svém nejbližším okolí. Bonusem navíc pro vás budou noví přátelé a aktivní naplnění volného času něčím prospěšným.


1. Věnujte svůj čas

První možností je dobrovolnictví. Můžete chodit třeba do domova pro seniory číst knížky, chodit s někým z klientů na procházky či na doprovody k lékaři.

Nejlepší cestou je oslovit přímo organizace ve vašem okolí. Málokdy své potřeby zveřejňují, ale když sami přijdete a trochu si popovídáte o tom, co můžete nabídnout, možná najdete skvělou náplň pro pár volných dní.

2. Věnujte své výrobky

Máte kreativní koníček? Háčkujete, šijete, vyrábíte svícny či ozdoby z drátků? Už jste obdarovali celou rodinu a hledáte nový směr? Nebo chcete najít uplatnění pro vše, co jste vyrobili s dětmi a vnoučaty?

Jsou organizace, které prodávají výrobky na trzích a jarmarcích, a kromě přivýdělku na činnost i veřejně prezentují své cíle. Může to být hospic, zvířecí útulek, stacionář, mateřská škola apod. Vyberte si sami, jaká oblast je vám bližší.

Další možností jsou charitativní internetové aukce. Vystavíte výrobek, kupec pak zaplatí poštovné vám a cenu za výrobek uhradí organizaci, v jejíž prospěch se aukce pořádá.

Občas se stane, že neziskové organizace osloví veřejnost s prosbou o konkrétní výrobek. Háčkují se bavlněné chobotničky pro nedonošené děti, šijí panenky pro Unicef. Prohledejte internet, nebo oslovte přímo organizace ve vašem okolí.

3. Věnujte svou péči

Máte rádi kočky nebo psy? Ale nechcete se dlouhodobě vázat na živého tvora, protože nevíte, co další rok přinese? Stěhování, úraz, plánování rodiny, je mnoho okolností, které vám mohou bránit v pořízení vlastního zvířátka. Přesto vaše velké srdce touží o někoho s láskou pečovat.

Už jste slyšeli o dočasné péči? Spousta útulků se potýká s kapacitními limity. Přijímají zraněná zvířátka, která s nemalými náklady nechávají operovat a léčit, a po dobu léčení je umísťují do tzv. „dočasné péče.“ Tedy k lidem, kteří mohou nemocné zvířátko přijmout domů a mají čas se o něj starat, dokud se neuzdraví. Pak už může mezi ostatními zvířátky čekat na svou adoptivní rodinu, a do dočasné péče putuje nový nezbeda.

4. Věnujte své znalosti a schopnosti

Jste klavírista? Co zahrát dětem v dětském domově na vánoční besídce? Jste dobrý kuchař? Co uspořádat grilovačku pro domov seniorů? Nebo nabídnout kurzy vaření azylovému domu? Jste manažer s mnoha kontakty? Co najít levné dodavatele pro chráněnou dílnu? Ale proč psát dál? Znáte své silné stránky, jistě vás lépe napadne, komu a jak by mohly být ku prospěchu.

5. Věnujte úsměv

Nemusíte konat hrdinské činy, každodenní dobrý pocit pramení hlavně z věcí malých a zdánlivě bezvýznamných. Drobnými laskavostmi vytváříte pozitivní energii, která se šíří jako kruhy na vodě. Pustili jste ve frontě u pokladny před sebe někoho, kdo měl jen rohlíky a kus salámu? Usmáli jste se, i když jste měli fakt blbej den? Jistě ano. A proto víte, že i vám bude hned lépe.

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru